Ubezpieczenie auta w leasingu — co powinieneś wiedzieć?

biały samochód marki BMW

W poprzednim wpisie poruszyłam temat kolizji z udziałem samochodów w leasingu. Kontynuując ten wątek, zagłębimy się dziś w ubezpieczenia — czyli coś, co jest niezbędne, by uniknąć kosztów od kilku do kilkuset tysięcy złotych za spowodowanie uszkodzeń pojazdu. Polisy podzielę na te obowiązkowe, jak i dobrowolne — odpowiem także na pytania, w czyjej gestii leży ubezpieczenie samochodu oraz jak naliczane są zniżki za bezszkodową jazdę w przypadku leasingu.

  •  Każdy samochód w leasingu musi posiadać ubezpieczenie. Można do niego dokupić polisy dodatkowe, dobrowolne.
  • Obowiązek ubezpieczenia auta leży po stronie korzystającego, lecz zawiera on umowę na warunkach wskazanych przez leasingodawcę.
  • W przypadku kolizji to korzystający traci zniżki za bezszkodową jazdę, mimo że właścicielem pojazdu jest leasingodawca.
  • W świetle prawa do obowiązkowego ubezpieczenia zaliczamy OC, ale w większości firmy leasingowe nakazują również wykup AC i NNW.

Kto ubezpiecza samochód w leasingu — korzystający czy finansujący?

Właścicielem samochodu, mimo użyczenia pojazdu w ramach leasingu, wciąż pozostaje finansujący. To on decyduje o tym, która ze stron odpowiedzialna jest za wykup ubezpieczenia i na jakich warunkach powinno się to odbywać. W większości przypadków obowiązek ubezpieczenia auta spoczywa na korzystającym, czyli leasingobiorcy.

Firma leasingowa zazwyczaj współpracuje z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, z którymi ma wypracowane rabaty. Dzięki nim leasingobiorca może zapłacić mniej za ubezpieczenie auta — szczególnie jeśli sam nie wypracował jeszcze zniżek. Korzystający często może sam wybrać jedną z proponowanych przez firmę leasingową ubezpieczalni.

pomoc drogowa

Korzystający może również samodzielnie wyszukać ubezpieczenia, jednak wówczas musi ono spełniać wszystkie warunki i pochodzić od firmy ubezpieczeniowej akceptowanej przez finansującego. Głównie chodzi tu o zakres ubezpieczenia i klauzule obowiązkowe. Wykupienie ubezpieczenia poza firmą leasingową zazwyczaj wiąże się z dodatkową opłatą 250 – 300 zł.

Co ze zniżkami na ubezpieczenie po kolizji auta w leasingu?

Ubezpieczonym na polisie jest firma leasingowa, a leasingobiorca jest ubezpieczającym. Jeśli to on spowoduje kolizję, to również on traci wypracowane przez siebie zniżki.

Jakie jest obowiązkowe, a jakie dodatkowe ubezpieczenie dla aut w leasingu?

  • Ubezpieczenie OC (obowiązkowe) — to ubezpieczenie, które musi mieć wykupione każdy posiadacz auta. To z niego pokrywane są szkody osoby przez nas poszkodowanej.
  • Ubezpieczenie AC (obowiązkowe) — firmy leasingowe wymagają również wykupu AC (Autocasco). Z niego pokrywane są szkody własne, czyli koszty naprawy naszego samochodu na skutek dewastacji, kolizji lub innych zdarzeń. Zakres polis różni się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale jest kilka klauzul, które są wymagane. Są to: wariant serwisowy (rozliczenie bezgotówkowe), brak udziału własnego, braku redukcji sumy ubezpieczenia i jednorazowa płatność).
  • Ubezpieczenie NNW (obowiązkowe) — ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni ono kierowcę i pasażerów przed wydatkami finansowymi związanymi z koniecznością leczenia po wypadku lub innym zdarzeniu w ruchu drogowym, w którym doszło do uszczerbku na zdrowiu. Firmy leasingowe akceptują najniższe sumy ubezpieczenia np. 5 tys. zł.
  • Ubezpieczenie Assistance (dobrowolne) — to ubezpieczenie szerzej opisałam we wpisie: „Ubezpieczenia dodatkowe: korzystne warianty dla właścicieli samochodów”. Pozwala ono na szybkie wsparcie (m.in. holowanie, wymianę kół, tankowanie) w przypadku awarii samochodu.
  • Ubezpieczenie GAP (dobrowolne) — pozwala ono uniknąć strat finansowych wynikających z całkowitej szkody pojazdu lub jego kradzieży. Konsekwencje takich sytuacji opisałam we wpisie: „Konsekwencje kolizji i szkody całkowitej przy leasingu samochodu”. Ubezpieczenie to pokrywa różnicę między kwotą nieuregulowanych należności wobec leasingodawcy (niespłaconych rat) lub kwotą faktury zakupu pojazdu a wartością odszkodowania otrzymanego z tytułu AC. Jest to nieocenione rozwiązanie dodatkowe do AC i bez niego nie może być zawarte. Są różne opcje ubezpieczenia GAP, w zależności od tego, do jakiej kwoty się odnosi.

Jeśli zawierasz umowę na leasing samochodów bądź zastanawiasz się nad najkorzystniejszym dla siebie wariantem ubezpieczenia samochodu, napisz do mnie lub zadzwoń. Chętnie doradzę Ci, jak najkorzystniej postąpić w Twojej sytuacji oraz na które ubezpieczenia dodatkowe warto się zdecydować. Koniecznie zapoznaj się też ze wcześniejszym wpisem, w którym wyjaśniałam, jak postępować w przypadku kolizji z udziałem samochodu w leasingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.