Nowa decyzja KNF: Zdolność kredytowa wzrasta — różnica jest zauważalna

polskie banknoty o różnych nominałach

Rok 2022 przyniósł tąpnięcie na rynku kredytów hipotecznych. Rosnąca w zastraszającym tempie stopa procentowa przeraziła niejednego kredytobiorcę. Sytuacja ta była nie tylko niesprzyjająca dla konsumentów, ale również dla banków. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła jednak wszcząć działania naprawcze, które miały na celu zwiększenie przystępności kredytu hipotecznego. Efekty jej działań będziemy mogli zauważyć już wkrótce — po ostatniej decyzji KNF zdolność kredytowa może wzrosnąć. O ile? Oto różnica.

  • Popyt na kredyty hipoteczne zmniejszył się o ponad 56% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
  • Rzecznik KNF wyjaśnia: obecnie istnieje niższe prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych.
  • KNF rekomenduje zmniejszenie buforu o kilka procent. Decyzję pozostawia bankom.

Niebezpiecznie wysoki spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Z niekorzystnej sytuacji na rynku kredytowym zdaje sobie sprawę każdy Polak. Mało kto wie jednak, że różnica między tym, co było, a co jest, kształtuje się na tak wysokim poziomie. Aby nie być gołosłowną, przytoczę dane oszacowane przez portal money.pl, który podaje, że popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł aż o 56,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ilość wniosków zmniejszyła się o ponad 52%. Inne źródła podają, że wartości te sięgają nawet ponad 60%. Nic dziwnego, że Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się tym problemem.

Rekomendacje KNF — banki mogą stosować niższy bufor niż dotychczas

Najnowsza decyzja KNF ogłoszona została przez jej rzecznika. Jest to rekomendacja dla banków, według której mogą one stosować bufor stopy procentowej na minimalnym poziomie — 2,5%. Ma to zastosowanie przy ocenie kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem. W praktyce oznacza to, że bank przy badaniu zdolności kredytowej nie będzie musiał badać jej dla oprocentowania o 5 punktów procentowych wyższego (jak miało to miejsce dotychczas), lecz ograniczyć się do sprawdzenia ewentualnego wzrostu oprocentowania o 2,5 punktu procentowego.

Jeśli natomiast chodzi o kredyty ze zmienną stopą, to bufor będzie wyższy — o ile? Ma to zależeć od decyzji zarządów banków. Takie działania mają zachęcić klientów do korzystania z usług banków. Według ustaleń wspomnianego wcześniej portalu zdolność kredytowa Polaków może być wyższa nawet o 25%. Już prędzej banki na własną rękę zaczęły stosować uproszczenia w procedurze przyznawania kredytu np. poprzez żądanie mniejszej ilości dokumentów oraz same obniżały nieco oprocentowanie poprzez obniżkę swojej marży.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze ma wpływ na Twoją zdolność kredytową? Napisz do mnie lub zadzwoń, a jako doradca kredytowy wyliczę Ci, gdzie otrzymasz największą kwotę i najniższe oprocentowanie oraz co zrobić, aby bank przychylniej spojrzał na Twój wniosek o kredyt hipoteczny. Poinformuję Cię także o planowanych zmianach na rynku kredytowym.

Poniżej zamieszczam 2 przykłady liczenia zdolności kredytowej, abyś wiedział/a jaką wiedzą porównawczą dysponują doradcy finansowi i dlaczego warto do nich zwrócić się po kredyt hipoteczny, a nie samemu chodzić po bankach, tam bardziej, że nic za to nie płacisz. Wynagrodzenie pośrednika kredytowego pokrywa bank, nie Ty a oprocentowanie kredytu jest dokładnie takie samo czy korzystasz z pośrednictwa finansowego, czy idziesz do banku bezpośrednio.

Przykład 1:
Małżeństwo w wieku 35 lat, dwójka dzieci, dochód łączny 10.000 zł netto, posiadane dotychczas zobowiązania: kredyt gotówkowy z ratą 350 zł (saldo do spłaty: 10.000 zł), posiadają 20% wkładu własnego, zdolność liczona na 25 lat.

zdolność kredytowa małżeństwa w wieku 35 lat

Przykład 2:
Singiel w wieku 30 lat osiągający dochód w wysokości 5.000 zł netto, posiadane dotychczas zobowiązania: kredyt ratalny z ratą 300 zł (kwota do spłaty 10.000 zł), posiadający 10% wkładu własnego, zdolność liczona na 25 lat.

zdolność kredytowa w różnych bankach singla 30 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.