Czym charakteryzuje się leasing bez BIK?

Pojedyncze firmy leasingowe przymykają oko na BIK, tzn. sprawdzają go, ale udzielają leasingu pomimo pewnych opóźnień w BIK. Dlatego przedsiębiorców mający opóźnienia w spłacaniu kredytów kieruję właśnie do tych firm. Należy jednak pamiętać, że te opóźnienia i kwoty zaległości nie mogą być duże. Leasing tam oferowany ma koszty wyższe niż te dla firm z czystym BIKem oraz może być wymagane okazanie jakiegoś poręczenia majątkowego lub dodatkowego zabezpieczenia.

Natomiast każda firma leasingowa sprawdza Krajowy Rejestr Długów (KRD). Jeśli przedsiębiorca posiada również wpisy w KRD, wtedy pozostają prywatne firmy leasingowe specjalizujące się w leasingowaniu firm obarczonych większym ryzykiem. Należy się liczyć z tym, że taki leasing jest drogi, a firmy te oczekują wykazania się majątkiem i/lub dodatkowym zabezpieczeniem transakcji.

Nie wszystkie przedmioty mogą być wzięte w leasing „bez BIK”. Przykładowo żadna z firm nie sfinansuje fotowoltaiki czy innych przedmiotów leasingu, na które nie ma szerokiego rynku wtórnego.

Leasing bez BIK, Poznań | Dorota Krajewska-Roszyk