Ubezpieczenia dodatkowe: korzystne warianty dla właścicieli samochodów

Ubezpieczenia dodatkowe

Ubezpieczenia samochodu można podzielić na te obowiązkowe (OC) i dobrowolne (AC, NNW, czy inne klauzule). Wielu kierowców decyduje się wyłącznie na pierwszy wariant, aby jak najwięcej zaoszczędzić na corocznych wydatkach. Ci przezorniejsi uzupełniają swoją polisę o różne ubezpieczenia dodatkowe — m.in. chroniące przed kradzieżą, dewastacją czy pożarem. Wprawdzie ryzyko dewastacji czy pożaru nie jest wysokie, ale ryzyko kradzieży już niestety tak.

Dzisiaj przyjrzymy się dwóm ubezpieczeniom dodatkowym:

Ubezpieczenie Assistance — czym jest i kiedy się przydaje?

Ubezpieczenie Assistance to szerokie wsparcie dla właściciela samochodu z zakresu pomocy serwisowej, medycznej i informacyjnej. W zależności od ubezpieczyciela i przedstawionych przez niego warunków kierowca może w dowolnej chwili zadzwonić na infolinię i poprosić o bezpłatny:

– dowóz paliwa

– holowanie samochodu do domu bądź warsztatu,

– wydanie samochodu zastępczego na czas naprawy awarii pojazdu,

– wynajęcie pokoju hotelowego dla ubezpieczonego i jego rodziny,

– naprawienie szkód pojazdu na miejscu (np. serwis lub wymiana opon),

– naładowanie akumulatora w pojeździe.

Zakres Assistance może być bardzo różny. Ubezpieczony ma do wyboru m.in. warianty obejmujące holowanie do 150 km a nawet bez limitu km w Polsce i w Europie w najbogatszej opcji. W polisie może (choć nie musi) być uwzględniony wspomniany nocleg czy auto zastępcze. Zazwyczaj z jednej z wybranych usług można skorzystać tylko raz bądź dwa razy w trakcie okresu ubezpieczenia (przez rok). Cena dobrowolnego ubezpieczenia Assistance wynosi od ok. 80 zł do ponad 365 złotych rocznie dla samochodów do 4 lat. Dla starszych samochodów może (ale nie musi) kosztować więcej.

Co bardzo istotne w niektórych firmach Assistance można rozszerzyć w trakcie trwania polisy OC/ AC, a w innych nie. Warto o tym pamiętać zawierając umowę ubezpieczenia. Zwykle też bardziej opłaca się wziąć Assistance od początku, bo będzie on kosztował np. 150 zł/ rok, a rozszerzenie w trakcie roku na 2 tygodnie wyjazdu na urlop może kosztować 200 zł i jest zdecydowanie mniej korzystne. Zawsze zawierając z klientem umowę pytam się czy wyjeżdża samochodem na wakacje, szczególnie za granicę. Jeżdżąc na narty do Czech, Austrii lub Włoch, czy latem do Chorwacji będziemy znacznie spokojniejsi mając wykupione ubezpieczenie Assistance. Zapewniam – nie chcesz ponosić w Europie kosztów naprawy czy holowania samochodu w EUR z własnej kieszeni.

Ochrona Zniżek — przed czym chroni?

Ubezpieczenie to można wybrać osobno dla OC i AC i dotyczy ochrony zniżek za bezszkodową jazdę w tej samej firmie ubezpieczeniowej w kolejnym roku. Zniżki naliczane są każdego roku i to dzięki nim możemy zapłacić za swoją polisę nawet o ponad połowę mniej.

Osoby, które nie posiadają w swojej polisie Ochrony Zniżek, w przypadku kolizji drogowej tracą część wypracowanego „rabatu”. Zatem podczas zawierania kolejnej umowy z ubezpieczalnią zapłacą oni znacznie więcej niż poprzednio. Jeśli jednak wykupimy pakiet, to jednokrotnie ochroni on nasze zniżki, kiedy dojdzie do kolizji — nie będzie ona wówczas brana pod uwagę przy kalkulacji kosztów ubezpieczenia w kolejnym roku. W przypadku ponownej kolizji, w systemie będzie widniała tylko jedna. To dobrowolne ubezpieczenie jest szczególnie ważne dla osób, które są właścicielami kilku samochodów — bowiem jedna kolizja może sprawić, że za wszystkie samochody będziemy musieli zapłacić więcej! Cena takiego ubezpieczenia to 30-300 złotych w skali roku i zależy od wieku samochodu, marki i regionu Polski. Tylko w Warcie stawki są ryczałtowe.

kolizja samochodowa

Należy pamiętać jednak, że koszt polisy jest obecnie kalkulowany w oparciu o stawki dynamiczne, tzn. z każdą kalkulacją cena polisy może być inna, nawet tego samego dnia!* Ochrona zniżek nie zagwarantuje nam, że w kolejnym roku zapłacimy tyle samo za polisę co w roku poprzednim. Może się bowiem okazać, że firma ubezpieczeniowa podwyższyła taryfę lub zrobiło tak większość firm ubezpieczeniowych z powodu wzrostu ryzyka wynikającego z jakiś czynników rynkowych. *W niektórych firmach można „zamrozić” ofertę na 7, 14, 30 dni. 

Jak opisałam istnieje wiele ciekawych wariantów, które są dostępne cenowo, dają kierowcom szerokie możliwości, a przede wszystkim zapewniają im dodatkowe bezpieczeństwo. Warto przedyskutować warianty swojej polisy z agentem ubezpieczeniowym i wybrać taki pakiet, który w pełni wpisze się w potrzeby ubezpieczonego. W ubezpieczeniach nie chodzi o to, aby tylko wykupić polisę, ale aby porozmawiać z agentem, który uwrażliwi nas na niektóre kwestie. Istota ochrony ubezpieczeniowej tkwi w szczegółach, dlatego odradzam korzystanie z polis kupowanych przez platformy internetowe, gdzie nie można porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.