Na co starcza obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowego?

Księgowa przy pracy

Obowiązkowe OC zawodowe księgowego dotyczy tylko prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości i chroni tylko do równowartości 10 tys. EUR, czyli tyle co nic. Nie chroni ono klientów prowadzących księgowość uproszczoną, chyba, że księgowy jest jednocześnie doradcą podatkowym. Księgowo – co Ty na to? Kliencie – czy zdajesz sobie z tego sprawę?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowego a OC doradcy podatkowego

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC księgowego

Przykład źle ubezpieczonego księgowego, który niemal zrujnował firmę

Księgowa jednego z moich klientów rozwodziła się i w wyniku przewlekłego stresu z tym związanego przeoczyła czy zaniedbała prawidłowe obliczanie podatków; dochodowego, VAT oraz ZUS firmy w okresie bardzo dynamicznego jej wzrostu. Okazało się, że firma ma niedoszacowany podatek na … 500 tys. zł i wezwanie oraz kary do natychmiastowego jego zapłacenia. W ZUS były do zapłacenia również nie małe kwoty. Księgowa miała tylko ubezpieczenie obowiązkowe, a firma była na KPIR. Firma wprawdzie nie upadła, ale sprawa ciągnie się od 3 lat z olbrzymim kosztem psychicznym dla właściciela. Taka oto historia z życia wzięta.

Ciekawe jest to, że kierowca musi obowiązkowo wykupić OC z sumą ubezpieczenia 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. Dlaczego biuro rachunkowe musi się ubezpieczyć tylko do 10 000 EUR?

OC księgowego najczęściej kupowanym OC zawodowym

Wśród OC zawodowych właśnie OC księgowego i OC doradcy podatkowego są najbardziej popularne i najwięcej jest z nich wypłat odszkodowań. Rekordzista w 1 z firm ubezpieczeniowych miał zgłoszonych 14 szkód w 1 roku!!! Inwestycja w dobrą polisę ubezpieczeniową bardzo mu się opłaciła.

Księgowo – przejrzyj swoją obecną polisę i upewnij się, że jesteś dobrze ubezpieczona, żebyś mogła spać spokojnie. Przedsiębiorco – zanim wybierzesz biuro rachunkowe dowiedz się do jakiej kwoty ma OC. To, że mają OC nic nie znaczy, bo mogą mieć tylko to obowiązkowe.

Co powinno zawierać porządne ubezpieczenie OC biura rachunkowego?

Zakres dobrego ubezpieczenia OC księgowego

Przykładowe kalkulacje OC księgowego

Kalkulacja składki OC księgowego – przykład 1 (działalność prowadzona od 2020r., 300 tys. zł przychodu):

Przykładowa kalkulacja składki OC księgowego - 1

Kalkulacja składki – przykład 2: podwyższona suma ubezpieczenia dla przykładu 1:

Przykład kalkulacji OC księgowego

Kalkulacja składki – przykład 3 (działalność od 2021r., 500 tys. zł przychodu):

Przykładowa składka dla ubezpieczenia OC księgowego

Limit sumy gwarancyjnej, inaczej sumy ubezpieczenia jest limitem nieodnawialnym, w ramach którego może być zgłoszonych wiele zdarzeń, aż do jego wyczerpania.

Przykłady pokazują pełne ubezpieczenie zawierające najszerszy zakres, który w ramach sekcji 2-5 jest dobrowolny.

Najlepszy stosunek zakresu ubezpieczenia OC do ceny

Jak widać z powyższych przykładów składki i sumy ubezpieczeniowe są przyzwoite. Największy wpływ na składkę ma wielkość przychodów ze sprzedaży biura rachunkowego. Składka jest średnio do 20% niższa od tych oferowanych przez konkurencję. Ale jest jeszcze 1 cecha tego ubezpieczenia, która jest bezkonkurencyjna i zmienia wszystko.

Największa przewaga konkurencyjna OC dla biur rachunkowych

Przy ubezpieczeniu obowiązkowym (sekcja 1) polisa pokrywa szkody, do których doszło w okresie trwania polisy.

Natomiast przy ubezpieczeniu dobrowolnym (sekcja 2-5) polisa pokrywa wszystkie szkody, o których ubezpieczony dowiedział się po raz pierwszy w trakcie trwania polisy, czyli obejmuje też szkody przeszłe, które wyszły na jaw w czasie teraźniejszym. Oczywiście jest to ściśle sprawdzane, aby nie dochodziło do nadużyć.

Zapraszam po w pełni chroniące działalność ubezpieczenie OC księgowego, OC doradcy podatkowego, czy OC dla innych grup zawodowych.

Jesteś zainteresowana/y? Zadzwoń po bezpłatną kalkulację dla Twoich parametrów działalności i Twoich preferencji w zakresie ubezpieczeń dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.