Leasingowanie maszyn i urządzeń
Do tej grupy zaliczamy maszyny i urządzenia (w skrócie MiU) ze wszystkich możliwych branż, produkcyjne i do obróbki. Możliwy jest leasing m.in. wózków widłowych, urządzeń do obróbki metalu, drewna, kamienia, tworzyw sztucznych, maszyn CNC, wszelkich maszyn budowlanych (w tym koparki, minikoparki, koparko-ładowarki, spychacze, dźwigi, podnośniki i wiele innych), maszyn rolniczych, leśnych, a także maszyn i urządzeń spożywczych. Warto wspomnieć o tym, że dostępny jest też leasing sprzętu oraz oprogramowania IT, mebli, klimatyzacji, jak również wszelkiego innego wyposażenia potrzebnego przedsiębiorstwom, jakie tylko można sobie wyobrazić. Do tej kategorii nie zaliczają się urządzenia medyczne, które zostały opisane w osobnej zakładce.
To procedury firm leasingowych określają, które MiU są preferowane, akceptowane lub akceptowane z ograniczeniami, a które wykluczone. Zasada jest taka, że im popularniejsze MiU, im większy jest na nie rynek wtórny, tym chętniej są one akceptowane przez firmę leasingową (oznacza to także lepsze warunki leasingu, np. niższą opłatę wstępną).
Istotny jest również wiek używanego sprzętu. Firmy nie chcą leasingować przestarzałych urządzeń (około 15+ lat), nawet jeśli przeszły generalny remont i są zdatne do pracy. Akceptowany wiek MiU znacznie różni się w przypadku poszczególnych firm, dlatego przy starszych urządzeniach szukamy do skutku, aż znajdzie się firma, która będzie w stanie taką maszynę wyleasingować.
Czym charakteryzuje się leasing maszyn i urządzeń?
Poniższe cechy charakterystyczne różnią się bardzo mocno w poszczególnych firmach leasingowych. Z pewnością znajdziemy także taką firmę, która spełni Twoje wymagania.
Oto poglądowa charakterystyka leasingu maszyn i urządzeń:
nowe i używane,
bez wypełniania papierowego wniosku w niektórych firmach,
bez przedstawiania dokumentów finansowych, zaświadczeń z ZUS czy US do pewnych limitów kwotowych, które bardzo zależą od rodzaju MiU – powyżej tych limitów wymagane dokumenty,
opłata wstępna: od 5% wzwyż,
najkrótszy możliwy leasing: zależny od stawki amortyzacji MiU, który określa firma leasingowa, inny dla każdej MiU, zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od 16 miesięcy do 4 lat,
najdłuższy możliwy leasing: zależny od firmy leasingowej i rodzaju MiU, od kilku do ok. 10 lat, wiek MiU + okres leasingu do ok. 15 lat,
transakcje w PLN i EUR,
minimalna wartość transakcji – 10 tys. zł,
możliwy bez zabezpieczenia w pojedynczych firmach, w większości firm leasingowych zabezpieczenie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Jeśli z jakichś powodów analityk firmy leasingowej uzna, że jest to konieczne, może poprosić o dokumenty finansowe lub podnieść opłatę wstępną. Z przepisów wynika, że wzięcie w leasing maszyn i urządzeń niekiedy może oznaczać także konieczność dobezpieczenia umowy. W normalnych sytuacjach zdarza się to rzadko, ale np. przy młodym wieku przedsiębiorcy, krótko działającej firmie, rzadko leasingowanym urządzeniu lub w branżach mocno dotkniętych pandemią mają miejsce takie sytuacje.