Leasing urządzeń medycznych

Leasing urządzeń medycznych różni się od leasingu sprzętu innego typu. Głównie z tego powodu, że tego rodzaju urządzenia podlegają innej stawce VAT niż 23%.

Najczęściej spotykanym leasingiem jest leasing operacyjny, który jest opodatkowany stawką VAT 23%. Kiedy kupowany przedmiot leasingu i leasing mają stawkę VAT 23%, wszystko się zgadza. Problem pojawia się kiedy przedmiot leasingu ma inną stawkę VAT niż 23%. Takich przedmiotów nie opłaca się brać w leasing operacyjny, ponieważ wiązałoby się to z dopłaceniem różnicy w stawce VAT (dokładnie 15% w przypadku leasingu urządzeń medycznych). Przykładowo za urządzenie kosztujące 100 tys. zł netto + 8% VAT w leasingu operacyjnym zapłacilibyśmy 100 tys. zł netto + 23% VAT + koszt leasingu. Dlatego do sfinansowania takiego sprzętu korzysta się z leasingu finansowego (płatność 8% VAT z góry i wartość netto płatna w ratach) lub pożyczki leasingowej na wartość brutto urządzenia. Część firm leasingowych ma w swojej ofercie leasing finansowy, część pożyczkę leasingową, a niektóre jedno i drugie. W uproszczeniu rozwiązania te nazywam „kuzyni” leasingu i oferuję te produkty zamiennie, choć częściej klienci zainteresowani są pożyczką leasingową. 

Dlaczego? Więcej przeczytasz tu: Co to jest pożyczka leasingowa i leasing finansowy?

Czym charakteryzuje się leasing sprzętu medycznego?

Leasing sprzętu medycznego stał się popularny w całej Polsce. Wśród moich klientów z Wielkopolski znalazło się wiele firm medycznych — tych z Gniezna, Wrześni, Swarzędza czy innych miejscowości — które chętnie podejmują się leasingu. Co więcej, na taką formę finansowania sprzętu medycznego zdecydowali się również inni przedstawiciele zawodów lekarskich, w tym specjaliści i terapeuci ze Środy Wielkopolskiej lub Szamotuł. Rosnący popyt na tego rodzaju sprzęt sprawił, że stał się on bardzo chętnie akceptowany przez firmy leasingowe, a wspomnieni reprezentanci są mile widzianymi leasingobiorcami.

Oto cechy charakterystyczne leasingu urządzeń medycznych:

  • dostępny na urządzenia nowe oraz używane,
  • niektóre firmy nie wymagają nawet wypełnienia wniosków,
  • do określonych limitów kwotowych (np. 300 tys. zł dla nowych urządzeń i 150 tys. zł dla urządzeń używanych) nie trzeba przedstawiać dokumentów finansowych, zaświadczeń z ZUS czy US, powyżej tych limitów dokumenty są wymagane,
  • opłata wstępna: zwykle od 5%, w niektórych przypadkach może ona wynosić nawet 0%,
  • najkrótszy możliwy okres finansowania: bez ograniczeń dla pożyczki, dla leasingu finansowego – 6 miesięcy,
  • najdłuższy możliwy okres finansowania: zależny od firmy leasingowej i rodzaju urządzenia – ok. 6 lat, wiek urządzenia + okres leasingu do ok. 8 lat,
  • transakcje możliwe w PLN i EUR,
  • najmniejsza możliwa kwota transakcji wynosi 10 tys. zł,
  • możliwy bez zabezpieczenia, w wielu firmach leasingowych – zabezpieczenie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. 

Leasing urządzeń medycznych - Wielkopolska | Dorota Krajewska-Roszyk