Leasing urządzeń medycznych

Leasing urządzeń medycznych różni się od leasingu sprzętu innego typu. Głównie z tego powodu, że tego rodzaju urządzenia podlegają innej stawce VAT niż 23%.

Najczęściej spotykanym leasingiem jest leasing operacyjny, który jest opodatkowany stawką VAT 23%. Kiedy kupowany przedmiot leasingu i leasing mają stawkę VAT 23%, wszystko się zgadza. Problem pojawia się kiedy przedmiot leasingu ma inną stawkę VAT niż 23%. Takich przedmiotów nie opłaca się brać w leasing operacyjny, ponieważ wiązałoby się to z dopłaceniem różnicy w stawce VAT (dokładnie 15% w przypadku leasingu urządzeń medycznych). Przykładowo za urządzenie kosztujące 100 tys. zł netto + 8% VAT w leasingu operacyjnym zapłacilibyśmy 100 tys. zł netto + 23% VAT + koszt leasingu. Dlatego do sfinansowania takiego sprzętu korzysta się z leasingu finansowego (płatność 8% VAT z góry i wartość netto płatna w ratach) lub pożyczki leasingowej na wartość brutto urządzenia. Część firm leasingowych ma w swojej ofercie leasing finansowy, część pożyczkę leasingową, a niektóre jedno i drugie. W uproszczeniu rozwiązania te nazywam „kuzyni” leasingu i oferuję te produkty zamiennie, choć częściej klienci zainteresowani są pożyczką leasingową. Dlaczego? Więcej przeczytasz tu: Co to jest pożyczka leasingowa i leasing finansowy?

Czym charakteryzuje się leasing sprzętu medycznego?

Na początek warto wspomnieć, że tego rodzaju sprzęt jest bardzo chętnie akceptowany przez firmy leasingowe, jak również zawody lekarskie czy firmy medyczne są mile widzianym leasingobiorcą.

Oto cechy charakterystyczne leasingu tego typu:

  • dostępny na urządzenia nowe oraz używane,

  • niektóre firmy nie wymagają nawet wypełnienia wniosków,

  • do określonych limitów kwotowych (np. 300 tys. zł dla nowych urządzeń i 150 tys. zł dla urządzeń używanych) nie trzeba przedstawiać dokumentów finansowych, zaświadczeń z ZUS czy US, powyżej tych limitów dokumenty są wymagane,

  • opłata wstępna: zwykle od 5%, w niektórych przypadkach może ona wynosić nawet 0%,

  • najkrótszy możliwy okres finansowania: bez ograniczeń dla pożyczki, dla leasingu finansowego – 6 miesięcy,

  • najdłuższy możliwy okres finansowania: zależny od firmy leasingowej i rodzaju urządzenia – ok. 6 lat, wiek urządzenia + okres leasingu do ok. 8 lat,

  • transakcje możliwe w PLN i EUR,

  • najmniejsza możliwa kwota transakcji wynosi 10 tys. zł,

  • możliwe bez zabezpieczenia, w wielu firmach leasingowych – zabezpieczenie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Leasing urządzeń medycznych - Wielkopolska | Dorota Krajewska-Roszyk