Leasing konsumencki a kredyt samochodowy

Kredyt nie jest jedynym sposobem na rozłożenie płatności w czasie za wymarzone auto. Jeżeli potrzebujesz mieć samochód już dziś, a nie stać Cię na zapłacenie pełnej kwoty, to możesz też zdecydować się na leasing prywatny, inaczej zwany konsumenckim. To wygodne rozwiązanie – tego rodzaju umowa może potrwać od dwóch do pięciu lat, a podczas jej trwania można bez ograniczeń cieszyć się pojazdem. Warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję – to, czy osobie fizycznej bardziej opłaca się wziąć leasing konsumencki, czy kredyt na samochód, zależy od wieku samochodu, oceny zdolności kredytowej kupującego i momentu, w którym składa się zapytanie o leasing.

Na leasing warto zdecydować się, jeśli:

– planujesz w niedalekiej przyszłości wziąć kredyt np. hipoteczny i świadomie budujesz swoją zdolność kredytową (leasing jej nie obniża),

– zależy Ci na niższych ratach; można to osiągnąć poprzez wyższą kwotę wykupu na końcu trwania umowy, co nie jest możliwe przy kredycie, ponieważ tam wartość samochodu jest dzielona na równe raty przez cały okres trwania umowy.

Zmiennych jest dużo, dlatego warto rozważyć zarówno leasing prywatny, jak i kredyt samochodowy. Raz bardziej może się opłacać leasing, a raz kredyt, dlatego warto sprawdzić obie opcje.

Największą różnicą pomiędzy leasingiem a kredytem jest fakt, że przy leasingu użytkujący nie jest właścicielem pojazdu. Nie ma też żadnych korzyści podatkowych, tak jak jest to w przypadku przedsiębiorców, jednak leasing konsumencki gwarantuje pierwszeństwo w zakupie sprzętu po spłaceniu jego rat.

W przypadku obu rozwiązań procedury są raczej uproszczone, choć często dealerzy wskazują, że prostsze są przy leasingu konsumenckim. Jest to raczej chwyt marketingowy. Ilość formalności i długość decyzji bardziej zależy od kwoty finansowania, a nie od tego, które rozwiązanie wybierzemy.

Leasing konsumencki - prywatny, Wielkopolska | Dorota Krajewska-Roszyk