Chciałam napisać artykuł o wartości oszczędzania zarówno dla przedsiębiorcy jak i osoby prywatnej chwilę przed wybuchem pandemii. Nie zdążyłam. W ostatnim okresie boleśnie przekonało się wielu z nas jak trudno jest bez oszczędności. Pracowałam z wieloma przedsiębiorcami i pomagałam im w pozyskaniu dofinansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej. Ileż miałam przypadków gdzie nie mogłam pomóc, z powodu opóźnień w płaceniu ZUS-ów czy US-ów! Ileż trudnych historii usłyszałam.

Naprawdę warto oszczędzać!

Żeby móc świadomie zarządzać swoimi finansami najpierw trzeba wiedzieć ile zarabiamy i wydajemy. W tym celu przygotowałam dla Ciebie specjalną tabelkę. Wierz mi – przez kilka lat prowadziłam skrupulatnie wszystkie swoje wydatki zbierając do specjalnej kieszonki w torebce wszystkie paragony, a nawet wpisując ile pieniędzy wrzuciłam w kościele na tacę i ile dałam proszącemu pod sklepem. Okazało się dla mnie zaskakujące jak wiele drobnych kwot wydawanych w sklepie spożywczym zjada moje zarobki. Jeszcze dziwniejsze jest to, że znacznie mniej wychodząc z domu w trakcie pandemii wydaję też o wiele mniej. Czy to znaczy, że bezwiednie wydawałam pieniądze na niepotrzebne rzeczy? Najwyraźniej!

Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie tabelka Ci pomoże. Spisuj wydatki przez rok. Możesz się zdziwić. Link do tabelki znajdziesz tutaj: Tabela – Wydatki domowe.

Jeśli po kontroli swoich finansów uznasz, że masz środki na jakiekolwiek oszczędności – zacznij to robić. Dla małych regularnych kwot polecam konta w mBanku, o których napisałam w zakładce Konto bankowe lub Ubezpieczenie na życie i Ubezpieczenie na bezpieczną przyszłość.

Być może w przyszłości opiszę inne bezpieczne rozwiązania dla oszczędności.

Zarządzanie domowym budżetem, Poznań, Gniezno, Śrem | Dorota Krajewska-Roszyk