Chciałam napisać artykuł o wartości oszczędzania zarówno dla przedsiębiorcy, jak i osoby prywatnej chwilę przed wybuchem pandemii. Nie zdążyłam. W ostatnim okresie boleśnie przekonało się wielu z nas jak trudno jest bez oszczędności. Pracowałam z wieloma przedsiębiorcami i pomagałam im w pozyskaniu dofinansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej. Ileż miałam przypadków gdzie nie mogłam pomóc, z powodu opóźnień w płaceniu ZUS-ów czy US-ów! Ileż trudnych historii usłyszałam.

Naprawdę warto oszczędzać!

Żeby móc świadomie zarządzać swoimi finansami najpierw trzeba wiedzieć ile zarabiamy i wydajemy. W tym celu przygotowałam dla Ciebie specjalną tabelkę. Przez 2 lata prowadziłam skrupulatnie obliczenia wszystkich swoich wydatków zbierając do specjalnej kieszonki w torebce wszystkie paragony, a nawet wpisując ile pieniędzy wrzuciłam w kościele na tacę i ile dałam proszącemu pod sklepem. Okazało się dla mnie zaskakujące jak wiele drobnych kwot wydawanych w sklepie spożywczym zjada moje zarobki. Jeszcze dziwniejsze jest to, że znacznie mniej wychodząc z domu w trakcie pandemii wydawałam też o wiele mniej. Czy to znaczy, że bezwiednie wydawałam pieniądze na niepotrzebne rzeczy? Najwyraźniej!

Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie tabelka pomoże Ci w skontrolowaniu swoich finansów. Przygotowałam ją na rok czasu, tak aby wiedzieć ile wydaje się zarówno miesięcznie, jak i rocznie. Spisuj wydatki przez rok, a co najmniej przez kilka miesięcy. Możesz się zdziwić. Link do tabelki znajdziesz tutaj: Tabela – Wydatki domowe.

Jeśli po kontroli swoich finansów uznasz, że masz środki na jakiekolwiek oszczędności – zacznij to robić. Dla małych regularnych kwot polecam konta w mBanku, o których napisałam w zakładce Konto bankowe lub Ubezpieczenie na życie i Ubezpieczenie na bezpieczną przyszłość.

Pomimo inflacji zawsze warto mieć poduszkę finansową, jak to się ładnie nazywa. Zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego.

Zarządzanie domowym budżetem, Poznań, Gniezno, Śrem | Dorota Krajewska-Roszyk