Uszkodzenie samochodu zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Do kolizji może dojść zarówno z naszej winy, jak i z winy innych uczestników ruchu drogowego. O ile leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, z którego korzysta w ramach umowy leasingu, o tyle zasady co do postępowania w sytuacji jego uszkodzenia są w większości identyczne, jak w przypadku posiadania auta na własność. Jak postępować, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem auta w leasingu?
- Nie zawsze leasingobiorca ma obowiązek wezwania policji na miejsce kolizji, ale jest to rekomendowane
- Korzystający w pełni ponosi odpowiedzialność za szkody pojazdu w leasingu wynikłe z tytułu spowodowania wypadku.
- Zabezpieczeniem dla firm leasingowych i leasingobiorcy jest ubezpieczenie. Nie zawsze jednak będzie ono wystarczające.
- Kradzież pojazdu lub szkoda całkowita nie zwalnia leasingobiorcy z dopełnienia warunków umowy leasingu.
Kolizja z udziałem samochodu w leasingu — czy wzywać policję?
Leasingodawca rekomenduje leasingobiorcy wezwanie policji po kolizji. Wprawdzie strony zdarzenia mogą podpisać oświadczenie, ale można je odwołać i wtedy grozi nam spór i wydłużenie procedury odszkodowawczej. Leasingobiorca obowiązkowo musi wezwać na miejsce policję, jeżeli są osoby poszkodowane. Cała procedura zwykle jest opisana w Ogólnych Warunkach Leasingu, z którymi korzystający zapoznaje się, przed zawarciem umowy, potwierdzając to swoim podpisem. W większości leasingodawca oczekuje wezwania policji tylko w przypadku, gdy to nie klient spowodował kolizję, lecz inny uczestnik ruchu, a szkoda ma zostać pokryta z OC sprawcy.
Jeśli w Ogólnych Warunkach Leasingu jest zapis o konieczności wezwania policji w każdym przypadku, wtedy leasingobiorca musi liczyć się z otrzymaniem mandatu i utratą zniżek ubezpieczeniowych, jeśli do zdarzenia doszło z jego winy. Suma ubezpieczenia (SU) pozostaje bez zmian do końca trwania polisy, ponieważ klauzula stałej SU jest wymogiem wszystkich firm leasingowych.
Co w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu w leasingu?
W momencie stwierdzenia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu umowa na leasing automatycznie zostaje rozwiązana — zgodnie z przepisami. Leasingobiorca jest wówczas zobowiązany do natychmiastowej spłaty wszystkich rat, które mu pozostały do końca trwania umowy. Zabezpieczenie samochodu, a tym samym leasingobiorcy, może stanowić w tym przypadku ubezpieczenie. Jeśli jednak wypłacona suma ubezpieczenia nie będzie w pełni pokrywała zobowiązań wobec firmy leasingowej, resztę należy pokryć z własnej kieszeni lub z ubezpieczenia GAP, jeśli się je posiada. Odszkodowanie z AC może bowiem być niższe, niż kwota pozostała do spłaty z tytułu leasingu.
Istnieje sposób, by ustrzec się przed wydatkami, jeżeli posiadamy jeszcze inne ubezpieczenie dodatkowe, poza OC i AC. Więcej o nim możesz poczytać w kolejnym wpisie: „Ubezpieczenie auta w leasingu — co powinieneś wiedzieć?”. Zawsze należy pamiętać, że jeśli nie jesteśmy pewni, co zrobić w przypadku kolizji samochodem w leasingu, powinniśmy najpierw zadzwonić do Biura Obsługi Klienta firmy leasingowej bądź na specjalny numer telefonu podany w umowie/Ogólnych Warunkach Leasingu dotyczący obsługi szkód komunikacyjnych. Zaraz po podpisaniu umowy leasingu wpisz sobie ten numer do swojego telefonu. Przy kolizji lepiej mieć go pod ręką.