Jak możemy chronić swój samochód i inne mienie?

Wszystkie poniższe zabezpieczenia auta są rekomendowane lub obowiązkowe przy zawieraniu umowy leasingu, ale każdy z nas może z nich skorzystać również poza nim. Osobiście uważam, że znacznie zmniejszają one ryzyko kradzieży lub pomagają odzyskać pojazd bądź pieniądze, jeśli jednak do niej dojdzie.

Znakowanie pojazdów i innego wartościowego mienie

Skuteczność i klasa profesjonalna potwierdzone przez Politechnikę Świętokrzyską. Odbywa się 3 różnymi technologiami:

  • sensory bliskiego zasięgu zabezpieczone numerowaną plombą i nakładką w kolorze samochodu,
    przyklejane od wewnątrz w niewidocznych miejscach, nieściągalne (próba usunięcia uszkodzi element), z zapisem danych właściciela i możliwością ich odczytu przez aplikację w telefonie, którą posiada również policja,
  • identyfikatory numeryczne nanoszone lakierem UV w wielu miejscach, również nieusuwalne,
  • 2 naklejki informacyjne na szybę z przodu i z tyłu pojazdu „Obiekt GanDNA oznakowany”.

Zabezpieczenie samochodu i innego mienia ma charakter odstraszający. W sumie znakowanych na pojeździe jest do 130 miejsc. Istnieje również możliwość oznakowania wyposażenia domu, biura, gabinetu, warsztatu, jeżeli interesuje nas zabezpieczenie innego rodzaju mienia. Można oznakować sprzęt rtv, foto, komputery, sprzęt medyczny i każdy wartościowy przedmiot, na którym można przykleić sensor lub nanieść numer lakierem UV. Sensor z ochraniającymi naklejkami ma średnicę 2,8 cm.

Koszt – 1800 zł* netto za pojazd. W tej samej cenie można oznakować do 10 mniejszych przedmiotów.

Dostawca – Gannet, zajmująca się m.in. technologią zabezpieczania pojazdów i majątku, skandynawska firma z ponad 25-letnim doświadczeniem.

Ponieważ oznakowanie jest nieusuwalne, bez zniszczenia elementów złodziejom nie uda się uciec ze skradzionym pojazdem/przedmiotem. Co więcej, żaden paser nie przyjmie takiego łupu, bo bardzo łatwo wykryć, do kogo on należy i że pochodzi z kradzieży.

*sprawdź aktualną cenę

Radiowy system lokacji pojazdu

Tego typu system znajdzie auto wszędzie; w ciągu garaży wskaże dokładnie ten, w którym znajduje się pojazd, w garażu podziemnym, stalowym kontenerze, znajdzie nawet zatopiony samochód. Jest niezagłuszalny, w przeciwieństwie do systemu GPS. Polega na umieszczeniu urządzenia radiowego w aucie, które znajduje się w uśpieniu i jest uruchamiane dopiero po zgłoszeniu kradzieży. Dostawca (Gannet), wraz z policją, przyjeżdża na miejsce zlokalizowania samochodu. W wersji rozszerzonej można dodać drugie urządzenie, które informuje dostawcę, a także właściciela, że auto zostało uruchomione poza godzinami określonymi przez właściciela jako normalne godziny używania pojazdu. Wtedy firma dzwoni do właściciela i jeśli pojazd właśnie został skradziony, poszukiwania rozpoczynają się natychmiast, a nie po kilku godzinach, np. rano, kiedy właściciel zauważa, że nie ma samochodu w garażu. Normalne godziny użytkowania pojazdu są określane przez właściciela w aplikacji i łatwo zmienialne, kiedy zdarzy się późniejszy powrót do domu.

Koszt – urządzenie/a + opłata abonamentowa roczna, im dłuższy okres umowy, tym niższa. Możliwość płatności jednorazowej lub w ratach, opcje tylko na Polskę lub Polskę i Europę.

Dostawca – ten sam co przy znakowaniu. Szczyci się bardzo wysoką skutecznością – 95% odzyskań w pierwszej dobie po kradzieży.

Dostawca oferuje również monitoring GPS, ale ten służy tylko i wyłącznie do śledzenia pracowników (handlowców, kurierów etc.). Da się go zagłuszyć, więc stosowanie go w celu odzyskania samochodu zupełnie nie ma sensu.

Ubezpieczenie GAP

W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej ubezpieczenie to pozwala uzyskać odszkodowanie w wysokości różnicy między tym co ubezpieczyciel wypłaci z AC a wartością samochodu z faktury (!), więc można pójść i kupić nowy pojazd lub spokojnie spłacić kredyt czy leasing. Zdarza się bowiem często, szczególnie przy samochodach tracących szybko na wartości (np. francuskie), że odszkodowanie z AC, pokrywające wartość rynkową pojazdu w momencie szkody, nie pokrywa w całości zobowiązań kredytowych/leasingowych i poszkodowany jest obciążony dodatkowym problemem pozyskania pieniędzy na spłatę kredytu czy leasingu.

Jest kilka rodzajów ubezpieczenia GAP. Ten wyrównujący odszkodowanie do ceny faktury chroni w najszerszym zakresie i nazywa się GAP fakturowy. Inne opcje chronią np. do 20-30% wartości samochodu, do wartości AC z polisy czy do wartości zobowiązań pozostałych do spłaty i są tańsze.

Koszt ubezpieczenia GAP zależy od limitu odszkodowania (50 do 250 tys. zł) oraz od rodzaju, marki, wartości, rocznika samochodu i od tego na jak długo ubezpieczenie jest zawierane (rok czy więcej). Zwyczajowo klienci wykupują ubezpieczenie GAP na okres kredytu lub leasingu lub na maksymalny okres 5 lat i wybierają GAP fakturowy.

Ubezpieczenie to jest oferowane przez kilka firm ubezpieczeniowych, ale najkorzystniejszą relację ceny do zakresu ma DEFEND Gap, które możesz kupić sobie sam klikając link poniżej:

A jeśli chciałbyś poradzić się przed zakupem ubezpieczenia lub masz pytania – zadzwoń w godzinach pracy biura.

Zabezpieczenie majątku oraz auta, Poznań - Wielkopolska | Dorota Krajewska-Roszyk