Konto bankowe

Pytanie jakie konto bankowe wybrać pojawia się często na forach i grupach internetowych. W wielu miejscach w internecie znajdziesz rankingi kont prywatnych i firmowych. Na wielu forach każde z tych kont będzie miało grupę swoich zwolenników. Wystarczy wygooglać. Ja napiszę tylko o jednym, tym które sama używam od lat i jestem z niego zadowolona. To mBank.

Zaczęło się od konta prywatnego 15 lat temu, potem otwarłam konto firmowe (mam je już 5 lat) i mniej więcej od tamtego czasu konto otwarte na moje dziecko, wtedy jeszcze niepełnoletnie. Wszystko pod jednym loginem, z łatwym przełączaniem się pomiędzy kontami i naprawdę prostą, intuicyjną bankowością elektroniczną.

Konto firmowe miałam przez pierwsze 2 lata bezpłatnie, a nawet przez jakiś jakiś czas oni płacili mnie 50 zł/ miesiąc. Teraz może Cię kosztować:

 • 25 zł/ miesiąc, w tym jest 20 przelewów bezpłatnie (konto Komfort) lub 
 • 19 zł/ miesiąc lub 0 zł pod warunkiem opłacania z niego ZUS, ale za każdy przelew zapłacisz 1,5 zł. Jeśli robisz mało przelewów opłaca Ci się to.

Wiadomo – oferta ta będzie się zmieniać.

Do konta firmowego możesz mieć 4 subkonta bez dodatkowych opłat.

Za konto prywatne i dziecka nic nie płacę, za wypłaty we wszystkich bankomatach również. Fakt, dużo je używam, może to ma znaczenie.

Lubię mieć porządek, czystą głowę i wszystko w 1 miejscu. Konto ma być proste i ma mi służyć. To co bardzo mi się podoba to możliwość otwarcia:

 • 4 subkont oszczędnościowych (aktualnie znikomie oprocentowanych 0,01%, z 1 przelewem w miesiącu bezpłatnie, potem 9 zł, więc uwaga!)
 • 10 eKont rozliczeniowych nieoprocentowanych z bezpłatnymi przelewami oraz
 • 10 celów oszczędnościowych, gdzie ustawiasz automatyczne oszczędzanie, np. zaokrąglenie każdej płatności kartą do jakiejś kwoty lub każdego przelewu.

Możesz otworzyć konto lub cel oszczędnościowy na każde dziecko, na wakacje, na nieprzewidziane wydatki czy na swoją emeryturę. Mimo znikomych stóp procentowych warto oszczędzać, żeby mieć jakąś poduszkę finansową na nieprzewidziane sytuacje.

Można więc dobrze zarządzać swoimi domowymi i firmowymi finansami.

 • kredyty z relatywnie łatwym przyznawaniem dla klientów banku, w końcu mają Twoje zwyczaje finansowe podane czarno na białym
 • eMakler – nadal pod jednym i tym samym loginem możesz 3 kliknięciami kupować akcje spółek giełdowych. Świetne, choć tutaj jedna rzecz mi się nie podoba. A mianowicie kursy podawane są z 15-minutowym opóźnieniem, czyli tak jak je znajdziesz na głównych internetowych serwisach informacyjnych typu Onet, WP czy Interia. Jeśli chcesz mieć kursy on-line musisz słono zapłacić lub otworzyć rachunek w Biurze Maklerskim mBanku, czyli osobne logowanie. Tu mBank zrobił kuchę.
 • możesz inwestować swoje oszczędności w kupowanie jednostek uczestnictwa wielu funduszy inwestycyjnych o różnym profilu ryzyka
 • ubezpieczenia.

Wkrótce tutaj poniżej będziesz mógł założyć sobie konto. Mogę z czystym sumieniem polecać mBank jako jego wieloletni zadowolony użytkownik.

Zarządzanie budżetem domowym

Chciałam napisać artykuł o wartości oszczędzania zarówno dla przedsiębiorcy jak i osoby prywatnej chwilę przed wybuchem pandemii. Nie zdążyłam. W ostatnim okresie boleśnie przekonało się wielu z nas jak trudno jest bez oszczędności. Pracowałam z wieloma przedsiębiorcami i pomagałam im w pozyskaniu dofinansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej. Ileż miałam przypadków gdzie nie mogłam pomóc, z powodu opóźnień w płaceniu ZUSów czy USów! Ileż trudnych historii usłyszałam.

Naprawdę warto oszczędzać!

Żeby móc świadomie zarządzać swoimi finansami najpierw trzeba wiedzieć ile zarabiamy i wydajemy. W tym celu przygotowałam dla Ciebie specjalną tabelkę. Wierz mi – przez kilka lat prowadziłam skrupulatnie wszystkie swoje wydatki zbierając do specjalnej kieszonki w torebce wszystkie paragony, a nawet wpisując ile pieniędzy wrzuciłam w kościele na tacę i ile dałam proszącemu pod sklepem. Okazało się dla mnie zaskakujące jak wiele drobnych kwot wydawane w sklepie spożywczym zjada moje zarobki. Jeszcze dziwniejsze jest to, że znacznie mniej wychodząc z domu w trakcie pandemii wydaję też o wiele mniej. Czy to znaczy, że bezwiednie wydawałam pieniądze na niepotrzebne rzeczy? Najwyraźniej!

Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie tabelka Ci pomoże. Spisuj wydatki przez rok. Możesz się zdziwić. Link do tabelki znajdziesz tutaj: LINK.

Jeśli po kontroli swoich finansów uznasz, że masz środki na jakiekolwiek oszczędności – zacznij to robić. Polecam Ci konta w mBanku, o których napisałam w zakładce Konto bankowe oraz w zakładkach Ubezpieczenie na życie i Na bezpieczną przyszłość.

Zabezpieczenie samochodu i majątku

Jak możemy chronić swoje samochody i inne mienie? 

Wszystkie poniższe zabezpieczenia są rekomendowane lub obowiązkowe przy braniu leasingu, ale każdy z nas może z nich skorzystać również poza leasingiem. Osobiście uważam, że znacznie zmniejszają ryzyko kradzieży lub pomagają odzyskać pojazd lub pieniądze, jeśli jednak do kradzieży dojdzie. Dzięki temu możemy być choć trochę spokojniejsi.

Poniżej 3 różne zabezpieczenia, o których można pomyśleć, żeby spać trochę spokojniej.

Skuteczność i klasa profesjonalna potwierdzone przez Politechnikę Świętokrzyską. Odbywa się 2 różnymi technologiami:

 • sensory bliskiego zasięgu zabezpieczone numerowaną plombą i nakładką w kolorze samochodu, przyklejane od wewnątrz w niewidocznych miejscach, nie ściągalne (ściągnięcie uszkodzi element), z zapisem danych właściciela i możliwością ich odczytu przez aplikację w telefonie, którą posiada również policja,
 • identyfikatory numeryczne nanoszone lakierem UV w wielu miejscach, również nieusuwalne,
 • 2 naklejki informacyjne na szybę z przodu i z tyłu pojazdu „Obiekt GanDNA oznakowany”.

 

W sumie znakowanych na pojeździe jest do 130 miejsc. Można oznakować również wyposażenie domu, biura, gabinetu, warsztatu. Można oznakować sprzęt rtv, foto, komputery, sprzęt medyczny i każdy wartościowy przedmiot, na którym można przykleić sensor lub nanieść numer lakierem UV. Sensor z ochraniającymi naklejkami ma średnicę 2,8 cm.

Koszt – 1800 zł netto za pojazd. W tej samej cenie można oznakować do 10 mniejszych przedmiotów.

Dostawca – Gannet, firma z 25 letnim doświadczeniem, technologia ze Skandynawii. Jedyna taka technologia w Polsce.

Ponieważ oznakowanie jest nie usuwalne bez zniszczenia elementów złodziejom nie opłaca się kraść takiego pojazdu/ przedmiotu. Żaden paser nie przyjmie takiego łupu, bo jest bardzo łatwe do wykrycia do kogo należy i że pochodzi z kradzieży. Zabezpieczenie ma charakter odstraszający.

Znajdzie samochód wszędzie; w ciągu garaży wskaże dokładnie garaż, w którym znajduje się pojazd, w garażu podziemnym, stalowym kontenerze, znajdzie nawet zatopiony samochód. Nie zagłuszalny w przeciwieństwie do gps. Polega na umieszczeniu urządzenia radiowego w samochodzie. Urządzenie jest w uśpieniu i jest uruchamiane dopiero po zgłoszeniu kradzieży. Dostawca przyjeżdża na miejsce zlokalizowania samochodu od razu z policją. W wersji rozszerzonej można dodać drugie urządzenie, które informuje dostawcę, a ta właściciela, że samochód został uruchomiony poza godzinami określonymi przez właściciela jako normalne godziny używania pojazdu. Wtedy firma dzwoni do właściciela i jeśli pojazd właśnie został skradziony poszukiwania rozpoczynają się natychmiast, a nie po kilku godzinach, np. rano kiedy właściciel zauważa, że nie ma samochodu w garażu. Normalne godziny użytkowania pojazdu są określane przez właściciela w aplikacji i łatwo zmienialne kiedy zdarzy się późniejszy powrót do domu.

Koszt – urządzenie/a + opłata abonamentowa roczna, im dłuższy okres umowy tym niższa. Możliwość płatności jednorazowej lub w ratach, opcje tylko na Polskę lub Polska i Europa.

Dostawca – ten sam co przy znakowaniu. Szczyci się bardzo wysoką skutecznością – 95% odzyskań w pierwszej dobie po kradzieży.

Dostawca oferuje również monitoring GPS, ale ten służy tylko i wyłącznie monitorowaniu pracowników (handlowców, kurierów etc.). Jest zagłuszalny, więc stosowanie go w celu odzyskania samochodu zupełnie nie ma sensu.

W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej wypłaca odszkodowanie w wysokości różnicy między tym co ubezpieczyciel wypłaci z AC a wartością samochodu z faktury!, więc można pójść i kupić nowy pojazd lub spokojnie spłacić kredyt czy leasing. Zdarza się bowiem często, szczególnie przy samochodach tracących szybko na wartości (np. francuskie), że odszkodowanie z AC, pokrywające wartość rynkową pojazdu w momencie szkody, nie pokrywa w całości zobowiązań kredytowych/ leasingowych i poszkodowany jest obciążony dodatkowym problemem pozyskania pieniędzy na spłatę kredyty czy leasingu. Jest kilka rodzajów GAP, ten wyrównujący odszkodowanie do ceny faktury chroni najbardziej, ale jest też najdroższy. Inne opcje chronią np. do 20-30% wartości samochodu, do wartości AC z polisy czy do wartości zobowiązań pozostałych do spłaty.

Koszt – zależy od wybranej opcji oraz rodzaju, marki, wartości, rocznika samochodu i od tego na jak długo jest brany (rok czy więcej). Oferowany przez kilka firm ubezpieczeniowych.

Fotowoltaika

Fotowoltaika w najprostszych słowach to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Czytając informacje o tym często znajdziesz skrót PV, który pochodzi z j. angielskiego – Photo-Voltaic.

Dlaczego warto?

 • ogromne oszczędności – zakładając panele fotowoltaiczne znacząco zredukujesz swoje rachunki za prąd, a instalacja de facto sama się finansuje. Opłaty za leasing wchodzą w miejsce opłat za prąd
 • zabezpieczenie przed nieuchronnymi podwyżkami cen energii
 • bezpieczeństwo i niezależność dostaw 
 • ekologia
 • dofinansowania i systemy wsparcia (odliczenie podatku PIT 17, 18, 19% oraz dla osób prywatnych 5 tys. zł dotacji w ramach Programu Mój Prąd (nowy nabór planowany od lipca 2021r.)

Oferuję kompleksowe rozwiązanie: najlepsi dostawcy fotowoltaiki, najlepsi eksperci przedstawią wizualizację instalacji, opłacalność inwestycji i pomożemy przy załatwieniu finansowania; 

 • dla osób fizycznych – 5 banków, przykładowe parametry kredytu znajdziesz tu (link do Kredyt/ / Dla osób indywydualnych/ Na ekoinwestycje 4.2.5) 
 • dla firm – wiele firm leasingowych, przykładowe parametry leasingu znajdziesz tu (link do Leasing/ Fotowoltaika 1.7)