Nie da się ukryć, że obecna sytuacja na rynku kredytowym jest dość niepewna, a to z kolei przekłada się na niezbyt satysfakcjonującą zdolność kredytową szczególnie wśród młodych dorosłych. Jeśli planujesz wziąć kredyt, jednak Twoja aktualna zdolność na to nie pozwala, skorzystaj z kilku porad, które omówiłam w dzisiejszym wpisie. Dzięki nim staniesz się zaufanym dla banków kredytobiorcą.
Sposób 1: Spłać swoje zobowiązania
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że trwające zobowiązania finansowe pod postacią innych kredytów obniżają naszą zdolność kredytową. Nie każdy wie jednak, że mają na nią też wpływ chociażby abonamenty. Tzw. telefon za złotówkę jest formą kredytu wziętego w firmie telekomunikacyjnej. To samo tyczy się opłat za telewizję, Internet czy platformy streamingowe.
Sposób 2: Zamknij swoją kartę kredytową
Posiadana, wykorzystywana i spłacana w terminie karta kredytowa buduje wiarygodność dla banku, jednak jest otwartym rachunkiem kredytowym i teoretycznie w każdej chwili możemy zaciągnąć nowe zobowiązanie. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, warto zamknąć kartę przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu lub być gotowym na jej zamknięcie; może to być warunkiem udzielenia nowego kredytu.
Sposób 3: Nie wysyłaj zbyt wielu zapytań do różnych banków!
Każde zapytanie o kredyt w banku zmniejsza ilość naszych punktów w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Przy dwóch lub trzech zapytaniach w miesiącu nasza zdolność kredytowa nie powinna na tym ucierpieć, ale już przy pięciu i więcej owszem. Banki w ten sposób zabezpieczają się m.in. przed próbą wyłudzenia kredytu. Znacznie lepiej skorzystać z doradztwa kredytowego, aby ocenić szansę na kredyt bez wysyłania zapytania do BIK.
Sposób 4: Nie zwlekaj z małżeństwem / zdecyduj się na intercyzę
Kredyt nigdy nie powinien warunkować chęci wzięcia ślubu. Jeśli jednak, tak czy inaczej, jest on w planach, warto go wziąć jeszcze przed ubieganiem się o kredyt. Wówczas dwie osoby traktowane są jako jedno gospodarstwo domowe, a tym samym koszty utrzymania maleją (rozkładają się na dwie osoby). W takim przypadku nasza zdolność kredytowa rośnie, pod warunkiem że obie osoby pracują.
Jeżeli natomiast jesteśmy już w trwającym małżeństwie, lecz wiemy, że nasz partner życiowy ma bardzo niską zdolność kredytową lub wiarygodność wobec banków, jest obcokrajowcem i czeka na kartę pobytu, wówczas możemy zdecydować się na rozdzielność majątkową. Dzięki takiemu zabiegowi bank będzie brał pod uwagę tylko osobę wnioskującą o kredyt.
Sposób 5: Weź kredyt na drobne rzeczy
Budowanie wiarygodności wobec banku i pozytywnej historii kredytowej korzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową. Warto pokazać bankowi, że terminowo wywiązujemy się z zobowiązań finansowych. W tym celu warto kupić kilka drobniejszych rzeczy (elektronikę/sprzęt AGD/meble itp.) na raty lub korzystać ze sposobów płatności ratalnej online (np. popularne Allegro Pay). Oczywiście zaległości trzeba uregulować przed wnioskowaniem o kredyt.
Sposób 6: Pracujesz w zawodach zaufania publicznego? Wykorzystaj to!
Wiele banków przychylnym okiem patrzy na to, że wnioskujący pracuje w zawodzie zaufania publicznego, czyli np. lekarz, adwokat, nauczyciel, policjant, urzędnik. Są to zawody stabilne pod względem zatrudnienia i gwarantują regularne wynagrodzenie. Warto o tym wspomnieć, ubiegając się o kredyt. Każdy bank ma swoją listę zawodów zaufania publicznego.
Sposób 7: Odłóż większe wydatki / płać gotówką
Banki monitorują Twoje wydatki, więc jeśli ubiegasz się o kredyt, staraj się odłożyć zakup droższych przedmiotów po pozytywnej decyzji. Jeżeli bowiem Twoje wydatki są równe lub wyższe niż przychody, bank może niekorzystnie spojrzeć na Twoją sytuację. Gdy zakup jest konieczny, a dysponujesz dodatkową gotówką, lepiej dokonać go przy jej pomocy.
Sposób 8: Skorzystaj z dodatkowych produktów w banku
Wiele banków korzystniej patrzy na osoby, które posiadają już jakieś produkty z ich oferty — np. lokaty, ubezpieczenia czy otwarte konto osobiste. Mogą oni wówczas obniżyć oprocentowanie kredytu lub narzuconą marżę, co w konsekwencji da tańszy kredyt.
Oczywiście zdolność kredytowa będzie wzrastała wraz z naszymi dochodami czy większym wkładem własnym. Warto zainteresować się swoją obecną zdolnością jeszcze przed oficjalnym wnioskiem o udzielenie kredytu. Jeśli zrobimy to rok, dwa lata lub jeszcze wcześniej, będziemy mieli większą szansę na znaczną poprawę naszej wiarygodności i zdolności kredytowej. Dowiedz się więcej, w jaki sposób to zrobić, kontaktując się z doradcą kredytowym, np. ze mną.