Kredyt lub pożyczka dla zadłużonych? Możliwe, jeśli spełnisz te warunki

kobieta trzymająca pusty portfel

Trudna sytuacja finansowa może rodzić kolejne, jeszcze trudniejsze sytuacje finansowe. To z kolei często wymusza na nas wzięcie kolejnego kredytu lub co gorsza — pożyczki w parabankach. Nie ma w tym nic złego, jeśli jesteśmy w stanie regularnie spłacać nasze zobowiązania. Z doświadczenia wiem jednak, że nie jest to takie proste. W wyniku ciężkiej choroby, wypadku czy innego niefortunnego zdarzenia tracimy możliwość zarabiania, a w konsekwencji opóźniamy spłatę kolejnych rat, co niestety notowane jest w bazie dłużników i w wielu przypadkach przekreśla nam możliwość brania kolejnych zobowiązań finansowych o normalnym, rynkowym oprocentowaniu. Kredyt tudzież pożyczka dla zadłużonych jest jednak możliwa. Jakie warunki należy spełnić?

  • Osoby zadłużone wpisywane są do baz dłużników takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRD (Krajowy Rejestr Długów) i kilku innych ogólnodostępnych dla banków i firm pożyczkowych.
  • Do rejestru osób zadłużonych można trafić nawet po jednym dniu zalegania z płatnością. Nie musi mieć to jednak wpływu na naszą zdolność kredytową.
  • Klienci banków, którzy spłacają raty do 30 dni od ustalonego terminu, wciąż mogą liczyć na uzyskanie kredytu dla zadłużonych.

Czy banki mogą udzielić kredytu osobie zadłużonej?

Zgodnie z przepisami kredytu mogą udzielać wyłącznie banki. Czy w przypadku osób zadłużonych wciąż można liczyć na ich wsparcie? Tak, lecz pod jednym warunkiem. Instytucje te muszą się kierować przepisami prawa, w tym tymi zawartymi w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. W związku z tym ich obowiązkiem jest szczegółowe i rzetelne ocenienie zdolności kredytowej swojego klienta.

W przypadku osób zadłużonych, u których opóźnienie w spłacie raty nie przekroczyło 30 dni, a do tego nie ma powtarzalnego charakteru, banki mogą udzielić kredytu.

Jeśli warunki te nie zostały spełnione, szansa otrzymania kredytu jest bardzo niska. Wciąż jednak, w wyjątkowych sytuacjach, banki mogą zaakceptować wniosek, lecz wówczas trzeba liczyć się z wyższą stopą oprocentowania, koniecznością przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia lub poręczenia przez osobę trzecią. Dłużnik, przeciwko któremu prowadzona jest już egzekucja komornicza, nie ma szans na uzyskanie kredytu.

Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

Alternatywą dla kredytu są pożyczki w instytucjach pozabankowych. Te możemy uzyskać bez względu na to, czy jesteśmy zadłużeni, czy nie. W takich miejscach możemy uzyskać wsparcie finansowe nawet jeśli przeciwko nam prowadzona jest egzekucja komornicza. Nasza zdolność kredytowa oraz obecne zadłużenie mimo wszystko zostaną zweryfikowane, lecz firmy podejdą do tego mniej restrykcyjnie niż banki.

zamyślona kobieta przed laptopem

Należy jednak być ostrożnym przy zaciąganiu pożyczki, gdyż przez nią możemy popaść w jeszcze większe zadłużenie. Koszty takiej pożyczki są zwykle bardzo wysokie, a firmy oczekują czasem dodatkowych zabezpieczeń w postaci samochodu, domu itp. Jeśli nie będziemy spłacać pożyczki, możemy stracić samochód, a nawet i dom. Z pożyczki dla zadłużonych powinniśmy zatem skorzystać tylko w dwóch przypadkach:

  • jeśli w niedalekiej przyszłości spodziewamy się nagłego przypływu gotówki,

  • jeśli zadłużenie ma charakter tymczasowy i chcemy powstrzymać windykację komorniczą.

W innych — zdecydowanie to odradzam, a znacznie bardziej polecam negocjować ze swoimi bankami zmniejszenie rat i wydłużenie okresu kredytowania lub konsolidację długu, o czym pisałam np. tutaj. Jeśli się na tym nie znasz, skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego.

Popadłeś w długi? Jesteś gotowy wziąć pożyczkę, by spłacić poprzednie zadłużenie? Wstrzymaj się. Większość banków jest skorych do współpracy z osobami zadłużonymi. Napisz do mnie lub zadzwoń — jako doradca finansowy pomogę Ci zaplanować budżet domowy, a także przygotuję do rozmowy z Twoim bankiem. Pamiętaj – nigdy nie unikaj telefonu z Twojego banku, jeśli masz opóźnienia w spłacie. To bardzo zaszkodzi Twojemu wizerunkowi i chęci banku do polubownego rozwiązania problemu.

A jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz sprzedaż przez internet bądź przez terminal płatniczy, polecam pożyczkę pod obroty online z YouLend Polska. O tym przeczytasz więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 12 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.