Jak wyjść z pętli kredytowej?

pętla długu, pętla kredytowa

Wiele osób zaciąga kredyty z ostrożnością. Często jednak zdarzają się sytuacje w życiu, w których jest on nieunikniony — są to np. kosztowne remonty, naprawy, konieczność zakupu samochodu, nieprzewidziane sytuacje, czy choroby. Część osób zaciąga kredyty na spełnienie swoich marzeń, typu podróż życia, organizacja wesela, quady, motocykle. Nic w tym złego, jeśli jesteśmy w stanie regularnie spłacać nasze zadłużenie. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy termin kolejnej raty jest coraz bliżej, a nam brakuje pieniędzy na jej spłatę. Łatwo w takiej sytuacji wziąć na szybko kolejny kredyt, nie porównawszy dokładnie dostępnych na rynku ofert, a potem jeszcze kupić coś na raty i tak można wpaść w pętlę kredytową.

Czym jest pętla kredytowa?

Pętla kredytowa, inaczej zwana pętlą zadłużenia, polega na zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych w celu spłaty poprzednich. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić następnej raty kredytu i w związku z tym zaciągamy kolejny. Zaczynamy z zadłużeniem w jednym banku, a potem pojawia się drugi, trzeci, a jeszcze później, kiedy banki zaczynają odmawiać udzielenia kolejnego kredytu, pojawiają się prywatne firmy pożyczkowe. Nasze zadłużenie staje się coraz większe i tak tworzy się błędne koło.

Duży wpływ na to zjawisko mają tzw. parabanki. To potoczna nazwa prywatnych firm udzielających z założenia krótkich pożyczek, stąd ich nazwa — chwilówki. Firmy te kuszą klientów małą ilością wymaganych dokumentów. Reklamują się prostą i szybką procedurą przyznawalności oraz wypłaty, a pożyczkę można dostać bez wychodzenia z domu — przez internet lub odwiedzi nas pracownik takiej firmy w celu podpisania umowy. W natłoku pracy i obowiązków ludzie często ulegają tej pokusie. Ceną za minimum formalności, szybkość oraz wygodę są bardzo wysokie odsetki, na które często nas nie stać. Mimo to wiele osób godzi się na takie rozwiązanie, nie będąc świadomym konsekwencji i uważając, że nie ma innego wyjścia. Są jednak w błędzie.

Wyjście z pętli zadłużenia — kredyt konsolidacyjny

Wyjść z pętli kredytowej nie jest łatwo, lecz wsparcie doświadczonego doradcy finansowego jest w stanie bardzo pomóc. Specjalista nie tylko wyjaśni, ale i zobrazuje problem swojego klienta: obliczy ilość zadłużenia, pokaże możliwe rozwiązania, sprawdzi skąd pozyskać środki, a także pomoże przyjrzeć się swoim wydatkom. Dobry doradca finansowy powinien też zaproponować swojemu klientowi kredyt konsolidacyjny. Mimo że brzmi groźnie, to jedna z najkorzystniejszych opcji wyjścia z pętli długu.

kredyt konsolidacyjny schemat

Kredyt konsolidacyjny to połączenie wszystkich dotychczas zaciągniętych zobowiązań finansowych. Oznacza to, że bierze się jeden nowy kredyt, którym spłaca się wszystkie pozostałe. Tym sposobem do spłaty zostaje tylko jedno zadłużenie z wiarygodną instytucją, z którą zwykle można dojść do porozumienia. Miesięczna rata jest niższa, a spłata zobowiązania wydłużona w czasie. Doradca finansowy krok po kroku przeprowadzi swojego klienta przez cały proces.

Wiele osób uważa, że parabanki to podmioty, które starają się pomóc w zadłużeniu. W większości przypadków są to jednak firmy dające krótki czas na spłatę pożyczki oraz bardzo wysokie oprocentowanie. Osobiście uważam, że w pierwszej kolejności warto współpracować z bankami i nie zrażać się, że formalności jest trochę więcej. Po to jest doradca finansowy, aby we wszystkim pomógł i zdjął z klienta ciężar załatwiania formalności. Cierpliwość zdecydowanie opłaci się znacznie niższym oprocentowaniem!

Do firm pozabankowych idziemy tylko wtedy, gdy żaden bank nie chce nam już pożyczyć pieniędzy, a są nam one potrzebne. I tylko wtedy jeśli wiemy, że będziemy mogli te pieniądze spłacić szybko, np. za 30 dni. Każda firma pożyczkowa ma inne terminy, na które pożycza pieniądze i zależą one również od pożyczanej kwoty.

Bądźmy świadomi również, że banki nie lubią pożyczkobiorców często pożyczających w parabankach. Takim klientom przypisywane jest znacznie wyższe ryzyko. Im więcej pożyczamy poza bankami, tym potem trudniej przekonać je z powrotem do siebie. Czasem zdarza się, że nie jest to już możliwe, dlatego unikajmy instytucji pozabankowych, jeśli możemy dostać kredyt w banku.

Więcej o pożyczkach pozabankowych przeczytasz tutaj.

O kredycie konsolidacyjnych przeczytasz również tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.