W czym może pomóc doradca kredytowy?

para konsultująca się z doradcą kredytowym

Szukasz kredytu hipotecznego, gotówkowego, samochodowego czy dla firmy? W Twojej głowie z pewnością rodzi się mnóstwo pytań — jaki bank wybrać, o co pytać i na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie zawsze droga do wzięcia korzystnego dla nas kredytu jest prosta. Niekiedy musimy liczyć się z mnóstwem niezbędnych formalności, długim czasem oczekiwania, a ostatecznie nawet z odmową kredytu. Gdzie szukać wsparcia? 

Sposobów na to, by znaleźć korzystny kredyt, jest kilka. Można na przykład popytać znajomych, którzy przeszli procedurę przyznawania kredytu. Jednakże należy mieć na uwadze, że każdy kredytobiorca jest inny — warunki kredytów zależą od wielu czynników i to, co otrzymał znajomy, może mieć się nijak do warunków, które otrzymasz Ty. Można też porozmawiać z przedstawicielami kilku banków. Niestety chodzenie po placówkach jest czasochłonne, a specjaliści nierzadko mówią swoim żargonem i w efekcie czujesz, że nie wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Najlepiej jest więc skorzystać z usług niezależnego doradcy kredytowego, który współpracuje z różnymi bankami, pośredniczył już w zawieraniu wielu umów kredytowych i na większość Twoich pytań będzie znał odpowiedź. Rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, pomoże także przy wyborze ofert oraz kompletowaniu dokumentów. Podpowie on, jak znaleźć najtańszy kredyt, jaki bank wymaga najmniej dokumentów, na jaką kwotę możemy liczyć oraz gdzie decyzja prawdopodobnie zostanie podjęta najszybciej.

Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego?

W dobie, kiedy na każdym kroku można znaleźć firmy konsultingowe, trudno trafić do naprawdę dobrego specjalisty. Każdemu zależy na pełnym profesjonalizmie, szczególnie jeśli chodzi o zawarcie umowy kredytowej. Nie możemy więc sobie pozwolić na błąd przy wyborze doradcy. Jak w takim razie go znaleźć?

  • Rekomendacje znajomych – w pierwszej kolejności warto porozmawiać o takich usługach w gronie najbliższych osób. Może zdarzyć się, że któryś z Twoich przyjaciół korzystał wcześniej z pomocy takiego specjalisty i będzie w stanie wypowiedzieć się na jego temat: czy to pozytywnie, czy negatywnie. Tym sposobem zawęzi się Twoje grono poszukiwań.
  • Opinie w Google – współcześnie najpopularniejsza forma poszukiwań sprawdzonych firm. Są to opinie ogólnodostępne, a więc każdy ma prawo skomentować i ocenić usługi według własnego uznania — takich opinii właściciel nie może moderować. Jeśli wiele z nich jest negatywnych, warto omijać taką firmę z daleka.
  • Artykuły w Internecie – to wszelkiego typu blogi i porady, które publikowane są przez doradców. Można w ten sposób łatwo zorientować się, czy dana osoba dobrze zna się na tym, czym się zajmuje oraz czy jest ona w stanie w sposób rzetelny przedstawić informacje o swojej specjalizacji. W artykułach może też się pojawić polecenie konkretnej firmy, na co również warto zwrócić uwagę.
  • Filmy na YouTube – niektórzy doradcy finansowi zakładają swoje własne kanały na YouTube bądź innych portalach, gdzie publikują filmy z własnym udziałem. Zazwyczaj podczas takiego nagrania poruszane jest konkretne zagadnienie bądź udzielane są porady. Tym sposobem można poznać specjalistę i zdecydować, czy chce się nawiązać z nim kontakt.

Możesz też poszukać firmy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Jak wygląda moja praca jako doradca finansowy?

Dzisiaj opiszę Ci, jak wygląda moja praca jako doradcy finansowego na przykładzie kredytu hipotecznego, ponieważ jest to rodzaj zobowiązania, z którym zostaniemy na lata i jego prawidłowy wybór jest dla nas niezwykle istotny.


Krok 1:
Kiedy klient zwraca się do mnie z prośbą o znalezienie mu najlepszego kredytu hipotecznego, potrzebuję dowiedzieć się o nim kilku istotnych rzeczy. Przeczytasz o tym tutaj: https://leasing-kredyty.pl/kredyt-hipoteczny/

Krok 2: Na tej podstawie i na bazie mojego doświadczenia dobieram banki, które akceptują kryteria klienta i są najtańsze. Obliczam wstępną zdolność kredytową i przedstawiam kilka opcji z różnych banków: na stałą i zmienną stopę procentową, z ofertą podstawowego i rozszerzonego pakietu ubezpieczenia na życie, które jest wymagane przez większość banków. 

Krok 3: Omawiamy wszystkie te opcje. To jest kluczowy moment i wymaga spokojnego zastanowienia się. Po namyśle klient wybiera, do których banków chce złożyć wnioski. Zwykle proponuję 2-3 banki. Trzeba być przygotowanym na to, że nawet jeśli wstępnie spełnia się kryteria banku, finalnie może on wydać decyzję odmowną. Zdarza się też, że bank, mając już kompletny obraz klienta, ścina kwotę kredytu i okazuje się, że z 3 banków, do których złożyliśmy wniosek, tylko jeden oferuje kwotę kredytu, którą potrzebujemy.

Kredyt hipoteczny — czego jeszcze dopilnuje doradca finansowy?

Ważność decyzji kredytowej waha się między 20 a 40 dni, dlatego zaleca się jak najszybsze wybranie banku i zebranie wymaganych dokumentów do podpisania umowy. Na samą tylko wycenę nieruchomości trzeba czekać około dwóch tygodni. Zamknięcie innych produktów kredytowych, których może zażądać nowy bank, wiąże się zwykle z jakimś okresem wypowiedzenia, najczęściej miesięcznym i trzeba dokonać go natychmiast. Z kolei firma od ubezpieczenia na życie po otrzymaniu naszej ankiety medycznej może zażyczyć sobie dodatkowo badań lekarskich. To wszystko zajmuje dużo czasu. 

Doradca kredytowy pilnuje każdego z tych etapów. Jest w kontakcie zarówno ze sprzedającym nieruchomość, jak i z bankiem i jeśli trzeba, wnioskuje o przedłużenie decyzji, czy aneksowanie aktu notarialnego, w którym są daty płatności za nieruchomość.

Warunki decyzji kredytowej zostały spełnione — co dalej?

Kiedy wszystkie warunki do podpisania umowy kredytowej są spełnione, dobry doradca pójdzie z klientem do banku na podpisanie umowy, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Bank jeszcze raz podsumuje kolejne kroki i wymogi, które są zawarte w umowie. Na tym etapie często jest otwierane konto osobiste, które jest wymagane w celu obsługi kredytu i przesyłania wymaganych przepływów pieniędzy. 

Bank może też zaproponować inne usługi typu debet w rachunku czy kartę kredytową i może to być zaskoczenie dla klienta. Obecny z nim doradca zada pytania dotyczące szczegółów oferowanych produktów dodatkowych i pomoże klientowi podjąć właściwą decyzję. Moi klienci zawsze podkreślają, że moja obecność dała im poczucie bezpieczeństwa.

W umowie kredytowej jest zawartych kilka dalszych warunków do spełnienia, aby uruchomić zapłatę za nieruchomość. W tym również towarzyszy doradca. 

Po wypłacie głównej transzy kredytu pozostaje podsumowanie dalszych kroków, czyli:

  • warunki wypłat kolejnych transz (jeśli są),
  • zgłoszenie do banku odbioru technicznego nieruchomości,
  • dopilnowanie ustanowienia wszystkich zabezpieczeń (w tym przypilnowanie wpisu do hipoteki),
  • rozliczenie wydatków na remont/urządzenie mieszkania (jeśli były).

Warto wpisać daty wymaganych działań w kalendarz, aby ich nie przeoczyć, bo dopilnowanie warunków umowy kredytowej leży po stronie klienta. Zapomnienie o nich czy wszelkie niedopatrzenia mogą doprowadzić do niepotrzebnych problemów z bankiem.

Z chwilą podpisania umowy opiekę nad klientem przejmuje oddział banku, w którym została podpisana umowa. Niemniej jednak doradca kredytowy zawsze pozostaje tym niezależnym głosem, który można poprosić o konsultację, jeśli są jakieś wątpliwości.

Jeśli rozważasz kredyt hipoteczny lub jakikolwiek inny kredyt — zapraszam. Będzie mi miło zadbać o finansowanie dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 9 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.