Program „Pierwsze Mieszkanie” — lipiec 2023 nadzieją dla młodych?

młoda para trzymająca klucze do mieszkania

Jeszcze niedawno wspominałam o decyzji KNF, wedle której przyszli kredytobiorcy będą mogli liczyć na liczenie bufora zdolności kredytowej nawet o połowę niższego w przypadku kredytów hipotecznych. Dobrych wiadomości ciąg dalszy, gdyż wracamy do zapowiedzi z grudnia, kiedy to Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nowy program rządowy — „Pierwsze Mieszkanie”. Program ten wzbudził dość wysokie zainteresowanie i choć wydaje się wsparciem idealnym, ma także swoje minusy. Dzisiaj, po upływie kilku miesięcy od opublikowania informacji, przedstawiam wnioski wysunięte przez ekspertów.

  • Program „Pierwsze Mieszkanie” ma zostać uruchomiony 1 lipca 2023 roku.
  • Nowy program zakłada wsparcie finansowe dla kredytobiorców do 45 roku życia.
  • Dopłaty pozwolą na obniżenie rat kredytu nawet o połowę, lecz przy spełnieniu wymaganych warunków.

Czym jest program „Pierwsze Mieszkanie”?

Zgodnie z zapowiedzią ministra Waldemara Budy program „Pierwsze Mieszkanie” to nowa forma wsparcia dla osób do 45 roku życia, które planują wziąć kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania. Projekt ustawy zakłada gwarancję oprocentowania kredytu na poziomie 2%. Pozostałą należność pokryje rząd. Przy obecnej sytuacji na rynku kredytowym może to oznaczać obniżenie wysokości rat nawet o połowę. Może, lecz nie musi — wszystko zależy od tego, czy spełnimy wymogi programu.

Najważniejsze wymogi programu „Pierwsze Mieszkanie”

Zgodnie z zapowiedzią ministra Waldemara Budy program „Pierwsze Mieszkanie” to nowe po programie 500+ dofinansowanie o charakterze szerokim, powszechnym. Aby wziąć w nim udział, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim:

  • być osobą do 45 roku życia lub współkredytobiorcą prowadzącym jedno gospodarstwo domowe z osobą poniżej 45 roku życia,

  • nie mieć domu, mieszkania i spółdzielczego prawa do domu/lokalu (obecnie i w przeszłości) — wyjątek stanowi nieruchomość wyłączona z użytkowania ze względu na klęskę żywiołową lub katastrofę budowlaną,

  • zmieścić się w kwocie dopłat, czyli: dla singli 500 tys. złotych, a dla osób z dzieckiem lub małżonkiem 600 tys. złotych,

  • nie posiadać maksymalnie 50 procent udziałów do domu/lokalu, także przejętych w drodze dziedziczenia (wyjątek stanowi chęć wykupu całości lub niezamieszkiwanie w nieruchomości od co najmniej roku).

portfel z polskimi pieniędzmi

Ile zaoszczędzimy na programie „Pierwsze Mieszkanie”?

Zgodnie z założeniami programu, rząd będzie dofinansowywał kredyt przez 10 lat, a konkretnie 2 razy po 5 lat. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć zarówno na kupno domu/mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, jak i na wniesienie wkładu budowlanego. Ile dopłaty otrzymamy w praktyce?
Analiza HRE Investments pokazała, że przy kredycie na 500 tys. złotych zaciągniętym na 30 lat, bez dopłaty musielibyśmy płacić 3850 złotych miesięcznie. Z dofinansowaniem, przez 10 lat będziemy płacić ratę około 2600-2200 złotych (malejąco, w zależności od miesiąca finansowania). Przy ratach równych koszt byłby niższy niż 2900 złotych. Pozostałą kwotę spłacamy już na standardowych warunkach.

Kiedy możemy stracić dofinansowanie z programu?

Niespełnienie wymogów lub złamanie zasad określonych w ustawie może spowodować, że dofinansowanie nie będzie nam przyznawane. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby w trakcie otrzymywania dopłat:

  • nieruchomość nie była użyczana ani wynajmowana,

  • nieruchomość nie została sprzedana,

  • nie uległ zmianie sposób użytkowania nieruchomości,

  • kredytobiorca nie zrezygnował z prowadzenia gospodarstwa domowego w danym lokalu,

  • kredytobiorca nie zakupił innej nieruchomości,

  • kredytobiorca wprowadził się do nabytej nieruchomości jak najszybciej (w ciągu roku).

Program „Pierwsze Mieszkanie” ma wiele zalet, ale też wad, gdyż gwarancja oprocentowana na poziomie 2% nie wyklucza podniesienia przez banki swojej marży czy wzrostu cen mieszkań. Przy okazji tego typu programów niestety takie sytuacje zdarzają się często. Co więcej, aby uzyskać kredyt, wciąż musimy posiadać zdolność kredytową, która na obecną chwilę jest trudna do uzyskania dla wielu Polaków. Niemniej jednak do lipca pozostało jeszcze trochę czasu i założenia programu mogą ulec zmianie. Z pewnością zostanie on wykorzystany jako zachęta w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dostępności kredytu hipotecznego lub o tym dofinansowaniu, napisz do mnie lub zadzwoń. Warto skorzystać z pośrednictwa kredytowego, ponieważ znamy oferty różnych banków i potrafimy doradzić, gdzie otrzymasz największy i najtańszy kredyt, a Ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + osiemnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.