Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

komis samochodów używanych

Ważność polisy OC pojazdu jest istotna zarówno podczas kolizji, wypadku drogowego, jak i zakupu samochodu używanego. Obecnie mało który kierowca wozi ze sobą potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia, a nawet jeśli je posiada, nie zawsze mamy pewność, że jest ono autentyczne. Na szczęście w prosty i szybki sposób możemy sprawdzić ważność polisy przez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?

  • Krok 1: Wejdź na stronę: https://www.ufg.pl/
  • Krok 2: W zakładce „Baza OC i AC” wybierz „Identyfikacja umowy OC na dzień” lub „Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku”.
  • Krok 3: Uzupełnij numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, wybierz dzień, w którym chcesz sprawdzić, czy samochód ma/miał ubezpieczenie, kraj, a na końcu zatwierdź weryfikację „Nie jestem robotem” i kliknij „Dalej”.

Możesz też przejść do formularza, zjeżdżając niżej suwakiem na stronie głównej.

W odpowiedzi w ciągu kilku sekund otrzymasz informację o marce i modelu pojazdu, numerze polisy OC, nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego oraz co najważniejsze – o ważności ubezpieczenia na dzień sprawdzenia. Jeśli sprzedajesz pojazd, możesz wydrukować otrzymane wyniki, aby uwiarygodnić ważność polisy (choć nie jest to konieczne).

UFG ma także wygodną, bezpłatną aplikację

Z wcześniej wybieranej zakładki „Baza OC i AC” możesz wybrać opcję „Wypadek, kolizja – pobierz aplikację mobilną”. Na tej stronie pobierzesz bezpłatną aplikację UFG, w której także możesz sprawdzić ważność polisy OC, a dodatkowo będzie ona przypominała o zbliżającym się końcu ubezpieczenia. Znajdziesz w niej również gotowe formularze oświadczenia o stłuczce i wiele innych.

Na wspomnianej stronie można nie tylko pobrać aplikację, lecz także obejrzeć krótki filmik instruktażowy. A w przypadku niejasności twórca przygotował również instrukcję użytkownika.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w CEPiK?

W wyniku wyszukiwania otrzymasz dane techniczne pojazdu, informację o ważności ubezpieczenia OC, a także historię zmian właścicieli auta. To szczególnie istotna informacja przy zakupie używanego auta, ponieważ częste zmiany właściciela mogą sugerować wadę samochodu, a sam samochód jest przysłowiowym kukułczym jajem przerzucanym z rąk jednego do drugiego właściciela. Widziałam już takie samochody.

W CEPiK możesz sprawdzić m.in. stan licznika, ważność badań technicznych, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa i inne.

Uwaga! Nie zawsze informacje znajdujące się w bazie pojazdów są aktualne. Może zdarzyć się, że np. w rejestrze UFG widnieje brak ubezpieczenia OC, a właściciel zarzeka się, że polisę opłacił. Niekiedy ubezpieczyciel nie zdąży przekazać informacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ma na to 14 dni) i wówczas w celu potwierdzenia ważności polisy zaleca się bezpośredni kontakt z firmą ubezpieczeniową.

Przy okazji bardzo polecam konto klienta z wszystkimi ubezpieczeniami jakie posiadasz w jednym miejscu i możliwością pobrania Twoich polis w każdym miejscu na świecie 24/7 z Twojego telefonu. Teraz kolizja samochodowa, czy zalanie mieszkania nie są już takie straszne, bo możesz zareagować natychmiast, mając numer polisy pod ręką i numer telefonu do ubezpieczyciela. Ta opcja jest dostępna dla wszystkich polis, bez względu na ubezpieczyciela, które zawarłeś przeze mnie. Takie rzeczy tylko u dobrego pośrednika finansowego 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 6 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.