Pośrednik, agent a ekspert finansowy — czym się różnią?

doradca finansowy i klient

Świat finansów potrafi zaskoczyć niejedną osobę — szczególnie jeśli nie jest ona z nim w żaden sposób związana, ani zawodowo, ani hobbystycznie. Przychodzi jednak w życiu moment, kiedy chcąc nie chcąc musimy się w niego zagłębić. Mowa tu, chociażby o potrzebie wzięcia kredytu, uzyskania dofinansowania czy utworzenia planu zarządzania domowym budżetem. Na szczęście dla laików wszelkimi sprawami związanymi z finansami może zająć się ekspert finansowy… ale również agent, multiagent, broker lub pośrednik — no właśnie, do kogo zgłosić się po pomoc?

Kim jest pośrednik finansowy?

Zadaniem pośrednika finansowego jest doradzenie klientowi przy wyborze konkretnego produktu, np. kredytu konsolidacyjnego. W praktyce oznacza to, że pośrednik finansowy ma wgląd do ofert różnych instytucji finansowych, w tym banków, zakładów ubezpieczeń czy kas oszczędnościowych, i to spośród nich wybiera najkorzystniejszą ofertę dla swojego klienta. Nie musi on być związany umową z żadną firmą — może działać jako niezależny doradca finansowy. Wówczas jego zadaniem jest znalezienie instytucji, która zaproponuje klientowi najkorzystniejsze warunki współpracy. Warto wiedzieć, że zawód pośrednika finansowego regulowany jest prawnie, dlatego klient może być pewien realizacji usług zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Tu możesz znaleźć rejestr pośredników kredytu konsumenckiego (czyli np. kredytu gotówkowego, samochodowego, konsolidacyjnego): https://www.knf.gov.pl/podmioty/posrednictwo_kredytowe/dzial_II

A tu możesz znaleźć rejestr pośredników kredytu hipotecznego: https://rpkip.knf.gov.pl/index.html?type=RPH

Oba rejestry są publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF),  najwyższy w Polsce organ sprawujący nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym i trzeba spełnić określone warunki, aby w tych rejestrach się znaleźć.

Pośrednik finansowy może pobierać wynagrodzenie za swoją pracę od klienta lub od firmy, której usługę sprzedaje. Warto na początku współpracy sprawdzić tą ważną kwestię.

Co odróżnia pośrednika od agenta?

Agent w przeciwieństwie do pośrednika finansowego pracuje dla jednej firmy bądź sieci placówek. W jego przypadku nie można mówić o niezależności, gdyż zadaniem takiej osoby jest nakłonienie klienta do skorzystania z oferty konkretnego banku, firmy ubezpieczeniowej lub innej instytucji finansowej, z którą on sam jest powiązany. Multiagent, z kolei, oferuje produkty wielu firm ubezpieczeniowych, czy banków.

Jest jeszcze jeden rodzaj eksperta, z którego nazwą można się spotkać. Jest to broker, np. broker ubezpieczeniowy, leasingowy, usług kapitałowych (giełda papierów wartościowych, handel walutami). Zasadniczą różnicą między brokerem a agentem/multiagentem jest fakt, że działa on na rzecz klienta, a nie na rzecz firmy, której usługi sprzedaje. Krótko mówiąc, broker jest bardziej niezależnym doradcą finansowym/ kredytowym/ leasingowym, czy ubezpieczeniowym.

Agenci, multiagenci, czy brokerzy nie pobierają opłat za swoje usługi od klientów — często otrzymują bowiem prowizję od sprzedaży danego produktu/ usługi i rozliczani są przez firmę, z którą współpracują lub której produkt sprzedadzą.

A kim są eksperci lub doradcy finansowi?

Ekspertem/ doradcą może nazwać się praktycznie każdy, kto ma fachową wiedzę ze świata finansów i bankowości. Osoba taka nie musi posiadać licencji, a więc jej praca nie jest w żaden sposób regulowana przepisami prawa. Często zdarza się jednak, że eksperci finansowi działają jako pośrednicy lub agenci kredytowi czy ubezpieczeniowi i mają wówczas licencję. Współpraca z takim specjalistą może być korzystna jeśli posiada on odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie, dobre opinie na rynku oraz publikuje wiedzę ekspercką, co można łatwo sprawdzić w internecie. W praktyce jednak słowo ekspert/ doradca finansowy może być używane jako synonim pośrednika, multiagenta czy brokera finansowego.

Słowem podsumowania — jeżeli szukamy doradztwa i zależy nam na niezależnej opinii oraz szerokim wyborze rozwiązań finansowych, najlepszym wyborem będą pośrednicy, multiagenci, brokerzy lub eksperci finansowi. Nie przywiązujmy się jednak zbytnio do nazw, ponieważ potocznie wiele z nich używa się zamiennie. Najważniejsze jest jaką taka osoba ma opinię na rynku, czy można przeczytać lub usłyszeć jej publikacje oraz jak czujemy się w rozmowie z taką osobą. Czy zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i zainteresowania naszą sprawą? Wszystkim Państwu życzę współpracy z takimi fachowcami w tej jakże ważnej kwestii, jaką są nasze finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.