Założenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Właściciel musi bowiem nie tylko zapłacić za pełne wyposażenie placówki, ale też opłacić działania marketingowe, wynagrodzenie pracowników, ich szkolenia, zainwestować w materiały eksploatacyjne, a w wielu przypadkach kupić lub wynająć sprzęt. Ostatecznie sam początkowy wkład finansowy może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest sporym wydatkiem. W Polsce wielu przedsiębiorców może na szczęście liczyć na wsparcie w postaci dofinansowań — pożyczek preferencyjnych oraz dotacji. W tym wpisie przyjrzymy się drugim z wymienionych.
Dotacja na rozwój i prowadzenie firmy — Fundusze Europejskie
Dotacje, w odróżnieniu od pożyczek, są bezzwrotne i wymagają spełnienia określonych założeń programu dofinansowań. Jest to najbardziej poszukiwana forma wsparcia dla przedsiębiorców. Największą bazą programów są Fundusze Europejskie — na portalu można znaleźć zarówno dofinansowania dla firm, osób prywatnych, jak i samorządów. My skupimy się jednak na tych pierwszych. Jak zacząć korzystać z dotacji?
- Krok 1 — przejdź do wyszukiwarki dotacji i wybierz pozycję, która Cię interesuje. Jeżeli szukasz korzystnego dofinansowania na założenie i rozwój swojej firmy, kliknij: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Krok 2 — wybierz województwo, w którym chcesz prowadzić swoją działalność. Jeżeli wyników będzie zbyt wiele, możesz użyć filtrów i dopasować dofinansowanie do swojej branży.
- Krok 3 — jeśli znalazłeś interesującą Cię dotację, kliknij przycisk: Rozwiń. Zapoznaj się ze szczegółami programu dofinansowania, a następnie wybierz opcję: Zobacz, jak złożyć wniosek.
- Krok 4 — sprawdź termin, miejsce oraz sposób składania wniosków na wybrane przez Ciebie dofinansowanie. Jeżeli Twoje założenia zgadzają się z kryteriami dotacji, pobierz znajdujące się na dole strony Niezbędne dokumenty: w tym regulamin konkursu oraz wzór umowy i wniosku o dofinansowanie.
- Krok 5 — gotowy wniosek wraz z ewentualnymi innymi wymaganymi dokumentami należy przesłać według kryteriów określonych w wybranym przez Ciebie dofinansowaniu.
Zaleca się wybieranie takich programów dofinansowań, które są zgodne z branżą i założeniami Twojej firmy. Jeżeli nie wiesz, czy masz szansę otrzymać dofinansowanie, możesz udać się bądź zadzwonić do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Twoim mieście lub najbliższym mieście wojewódzkim i poprosić o poradę. Możesz też skontaktować się ze mną, a chętnie odpowiem na Twoje pytania, pomogę zebrać dokumentację oraz napisać wniosek.
Dotacja na dokształcanie — Baza Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
Jeżeli Ty lub Twoi pracownicy jesteście zainteresowani rozwinięciem swoich kompetencji zawodowych, to najlepszym wyborem będzie Baza Usług Rozwojowych. To serwis, na którym można wyszukać wiele szkoleń, kursów, warsztatów, studiów i nie tylko. Jak to działa?
- Krok 1 — przejdź do wyszukiwarki usług, a następnie za pomocą filtrów dostosuj odpowiedni dla siebie lub Twoich pracowników rodzaj szkolenia.
- Krok 2 — zapoznaj się z programem szkolenia i jego kryteriami. Upewnij się, że na wybrany moduł przysługuje dofinansowanie oraz że szkolenie jest nie prędzej niż za kilka tygodni, aby spokojnie móc uzyskać dofinansowanie. Cała procedura trwa min. 1 miesiąc, a przy niektórych programach dłużej.
- Krok 3 — złóż wniosek o dofinansowanie w instytucji, która obsługuje Twoje miasto lub powiat, urzędnicy nazywają takie instytucje „operatorem”.
- Krok 4 — po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie otrzymasz ID wsparcia. Teraz trzeba zarejestrować się w BUR (utworzyć profil firmy i osobno pracownika) i zapisać się na wybrane przez Ciebie szkolenie.
Uwaga: w zależności od programu szkolenia z PARP: np. w ramach programu „Akademia Menedżera MŚP”, „Akademia Menedżera MŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji” czy „Kompetencje dla sektorów”, szczegóły procesu zapisu i wnioskowania o dofinansowanie różnią się między sobą. Więcej informacji o tych trzech programach znajdziesz w wyszukiwarce PARP.
Inne instytucje udzielające dotacji i dofinansowań:
- Urząd Pracy — dotacja na rozpoczęcie działalności czy doposażenie stanowiska pracy, tu trzeba być zarejestrowanym w UP jako bezrobotny lub zatrudnić bezrobotnego.
- Urząd Miasta — dotacja na rozpoczęcie działalności dla osób niepełnosprawnych.
- ZUS — dotacja na poprawę warunków BHP (nabór dotąd był jeden raz w roku około czerwca).
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) — wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej, np. na finansowanie zakupu maszyn i urządzeń.
Dostępność dotacji jest zwykle ograniczona czasowo i kwotowo. Przy niektórych liczy się tylko uzyskana ilość punktów za spełnione kryteria, a przy innych ilość punktów oraz kolejność złożenia wniosku. Czasem dotacja polega na zwrocie poniesionych kosztów po podpisaniu umowy o dofinansowanie, a czasem najpierw otrzymuje się pieniądze, by następnie dokonać z nich potrzebnych zakupów. Skrupulatne spełnienie warunków regulaminu dotacji i udokumentowanie zakupów fakturami jest przy dofinansowaniach kluczowe!
Niestety nie ma jednego miejsca, w którym można znaleźć informacje o wszystkich dofinansowaniach. U mnie więcej przeczytasz o tym tutaj: Dofinansowanie działalności gospodarczej z UE.
Dofinansowania są w stanie pokryć całość lub większą część inwestycji. Tym samym założenie firmy i jej prowadzenie staje się prostsze. Jeżeli w programach dotacji nie znalazłeś interesującego Cię pakietu, być może powinieneś skorzystać z dofinansowania w formie niskoprocentowej pożyczki, którą postaram się przybliżyć Ci w następnych wpisach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze mną.