OC w życiu prywatnym — nie płać za szkody na osobach trzecich

serwisant naprawiający zmywarkę

Wynajmujesz mieszkanie? Masz małe dziecko? Istnieje wysokie ryzyko, że podczas chwilowej nieuwagi Twój malec może porysować ściany czy zniszczyć drogocenny przedmiot. Jest jednak rozwiązanie, które pomoże Ci oszczędzić nerwów i pieniędzy. Większość firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie OC w życiu prywatnym. Jest to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego, dzięki któremu za szkody wyrządzone osobom trzecim nie płacimy z własnej kieszeni — pokrywa je ubezpieczyciel. Dowiedz się więcej o tym ubezpieczeniu.

OC w życiu prywatnym — dla kogo?

Firmy ubezpieczeniowe oferują OC w życiu prywatnym jako wariant dodatkowy do ubezpieczenia domu lub mieszkania i wtedy wychodzi ono najtaniej. Są jednak firmy, w których można zakupić tę polisę osobno, lecz często kosztem wyższej opłaty. Jest to ubezpieczenie skierowane dla każdego i każdemu je rekomenduję. Obowiązkowo powinno być zakupione przez najemców mieszkań i domów, którzy mogą nieumyślnie zniszczyć mienie nienależącego do nich. To także doskonały wariant dla każdego rodzica, małżeństwa wspólnie prowadzącego gospodarstwo domowe, posiadacza zwierząt, jak również dla osób korzystających z usług opiekunki, pomocy domowej czy ogrodnika. Ubezpieczenie pokrywa szkody spowodowane przez domowników i ww. pracowników na terenie domostwa, jak również wszystkich domowników poza terenem domostwa. Na szczególny komentarz zasługuje domownik pomieszkujący w domu i jednocześnie w innym miejscu (np. dziecko uczące się i mieszkające w innym mieście czy inna osoba pracująca i mieszkająca czasowo poza domem). W takich przypadkach osoby te trzeba wpisać na polisę z imienia i nazwiska. Standardowo w większości firm ubezpieczeniowych nie wpisuje się na polisę domowników, tylko w razie szkody trzeba udowodnić, że mieszkają pod adresem wskazanym w polisie.

Jak działa OC w życiu prywatnym?

W przypadku OC w życiu prywatnym stosujemy podział na szkody rzeczowe — czyli uszkodzenie mienia — oraz szkody na osobie, czyli spowodowanie obrażeń ciała. Co ważne, ubezpieczenie ma swoje zastosowanie nie tylko w domu/mieszkaniu, ale też na zewnątrz. W niektórych ubezpieczalniach wymagana jest osobna (dodatkowo płatna) klauzula mówiąca o tym, że szkody mogą powstać w wynajmowanym mieszkaniu. Oto kilka przykładów zastosowań ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Szkody rzeczowe:

  • Twoje dziecko zarysowało na spacerze rowerem czyjś samochód;
  • Twoje dziecko porysowało ściany w wynajmowanym mieszkaniu lub u znajomych;
  • Twój kot podrapał kanapę w wynajmowanym mieszkaniu;
  • Twoja pralka się zepsuła i zalała sąsiadowi mieszkanie;
  • doniczka spadła z Twojego balkonu i uszkodziła czyjś samochód;
  • Ty lub Twoje dziecko stłukliście coś przypadkowo w sklepie, lub zniszczyliście w innym miejscu.

Szkody na osobie:

  • potrąciłeś rowerem przechodnia, w wyniku czego doznał obrażeń;
  • przechodzień poślizgnął się na nieodśnieżonym chodniku wzdłuż Twojej posesji;
  • Twoje dziecko wyleje gorącą zupę i poparzy gości;
  • gość poślizgnie się u Ciebie z powodu klocka na podłodze lub przysłowiowej skórki banana (czasem malutkiego i niewidocznego kawałka banana).
obliczanie oc na kalkulatorze

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Podstawowe ubezpieczenie OC w życiu prywatnym często kosztuje nie więcej niż 100 zł na rok np. przy 100 tys. zł sumy ubezpieczenia na wszystkich domowników. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują polisę właśnie na ten okres, choć zdarza się w niektórych ubezpieczalniach, że umowę podpiszemy na 3 lata, podobnie jak ubezpieczenie mieszkania czy domu. Szczegółowe wyliczenia kosztów polisy zależą od wybranej firmy, a także wariantów dodatkowych czy klauzuli. Roczne opłaty wzrosną, jeśli w ciągu trwania ubezpieczenia doszło już do zgłoszenia szkody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach tego ubezpieczenia, skontaktuj się ze mną.

Zabezpiecz siebie i swoich bliskich przed nieplanowanymi wydatkami. Uszkodzony samochód? Zniszczone wyposażenie mieszkania? Nie płać z własnej kieszeni! Zadzwoń lub napisz do mnie, a jako multiagent ubezpieczeniowy opowiem Ci o dostępnych rozwiązaniach i wspólnie wybierzemy najodpowiedniejszy dla Ciebie wariant ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.