Zmiany na rynku nieruchomości — zakup mieszkań znowu opłacalny? Odpowiada Doradca Kredytu Hipotecznego.

podpisanie dokumentów na kredyt hipoteczny

Nieruchomości to gorący temat 2022 roku, a z każdym dniem dolewa się coraz więcej oliwy do ognia. Z informacji sprzed kilku tygodni wynika, że zakup obecnie bardzo drogich mieszkań może wbrew pozorom okazać się lepszą inwestycją niż ich wynajem. Czy to oznacza, że ponownie warto kupować mieszkania? Co przyczyniło się do takich zmian? Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Popyt wyprzedza podaż — rynek najmu dyktuje warunki

Osoby, które w ostatnich miesiącach szukały mieszkania na wynajem, z pewnością zostały niemile zaskoczone. Wysokie kwoty czynszu to jedno, lecz jest coś bardziej przerażającego — brak ofert wynajmu. Duża liczba imigrantów, nieciekawa sytuacja geopolityczna, przejście na zdalny tryb pracy, a także niestabilność gospodarcza sprawiły, że popyt na wynajem mieszkań stał się wyższy niż na ich zakup. To z kolei doprowadziło do braku przestrzeni mieszkalnej — a jak wiadomo, wyższe zainteresowanie oznacza wzrost cen, tym bardziej, jeśli przewyższy ono podaż mieszkań.

I tak w roku 2022 zanotowano około 30-40% wyższe ceny najmu niż w roku poprzednim. Dla porównania cena zakupu mieszkań wzrosła zaledwie o ok. 11%. Jeśli taka tendencja się utrzyma, w przyszłości może to doprowadzić do masowego wykupu mieszkań przez inwestorów.

Koszt wynajmu a rata kredytu — co się bardziej opłaca?

Jeszcze do niedawna wiele osób rezygnowało z zakupu mieszkań z uwagi na niekorzystnie wysokie raty kredytu hipotecznego. To fakt, błyskawicznie zmieniająca się stopa procentowa oraz trudności w uzyskaniu kredytu w ogóle lub konkretnej kwoty kredytu mogą zniechęcić do takiej inwestycji. Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej różnicom między kosztem wynajmu a ratą kredytu, możemy dojść do wniosku, że kupno mieszkania może być dobrą decyzją dla odważnych inwestorów.

Zgodnie z raportem Expandera oraz Rentier.io przeciętny koszt najmu mieszkania 50 m² (bez opłat licznikowych i administracyjnych) w Warszawie wynosi ok. 3400 zł. Z kolei rata kredytu takiego samego mieszkania przy 10-procentowym wkładzie własnym i z okresem spłaty 35 lat to ok. 4900 zł. Jest to największa zaobserwowana różnica, a wynosi tylko 1500 zł. Różnice powyżej 1000 zł notuje się w takich miastach jak Kraków, Białystok, Gdynia, Poznań, Toruń czy Lublin. Z kolei różnice pomiędzy ratą kredytu a ceną najmu mieszkania poniżej 1000 zł obserwuje się w takich miastach jak Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz, Szczecin, a poniżej 600 zł w Katowicach i Łodzi, by w Sosnowcu i Częstochowie wynieść poniżej 400 zł! Należy jednak brać poprawkę, że warunki wynajmu/zakupu są różne w zależności od miasta, a dostępna kwota kredytu jest inna dla każdego kredytobiorcy w zależności od jego zdolności kredytowej.

otrzymanie kluczy do mieszkania

W niektórych sytuacjach można więc zauważyć, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie i mieć je na własność niż wynajmować w czasie niepewnej sytuacji gospodarczej. Gdzie jednak możemy liczyć na zadowalający nas kredyt hipoteczny? Z racji tego, że obecnie banki są znacznie ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów i obcinają aprobowane kwoty, warto porównać oferty kilku z nich i wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Czy wiesz, że aż 78% umów kredytowych dla klientów indywidualnych jest zawieranych poprzez doradców i pośredników kredytowych (Źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego)? Skuteczność świadczonej przez nas pomocy w uzyskaniu kredytu jest doceniana przez klientów bardziej niż kiedykolwiek. Jako niezależny doradca kredytowy chętnie Ci pomogę. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

Jak się okazuje, warto na bieżąco śledzić zmieniający się rynek nieruchomości. Mimo że nie jest to łatwe przy szalejącej inflacji czy zmieniających się potrzebach ludności, to wstrzelenie się w odpowiedni moment może okazać się udaną inwestycją. Jeśli przedstawiona sytuacja będzie trwała jeszcze przez kilka miesięcy lub też nawet ponad rok, warto będzie kupić mieszkanie, aby je wynajmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 17 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.