Kiedy wybrać leasing z wysokim, a kiedy z niskim wykupem?

mężczyzna oglądający samochód stojący za witryną salonu

Warto przypomnieć, że podczas trwania umowy leasingu korzystający nie jest właścicielem pojazdu. Obowiązuje go jednak opłata wstępna (czynsz inicjalny), ustalana podczas decyzji leasingowej, a także prawo pierwokupu, czyli możliwość wykupienia samochodu na własność za określoną z góry sumę po zakończeniu umowy leasingu – nazywaną wykupem, czy wartością końcową. Kwota wykupu może być niska lub wysoka w zależności od naszych dalszych planów związanych z przedmiotem leasingu. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

Leasing samochodów z wysokim wykupem może wydawać się niekorzystny — często bowiem przy zakończeniu umowy za wykup pojazdu będziemy musieli zapłacić 25-60% jego wartości. Brzmi zniechęcająco? Ma to jednak swoje zalety:

  • zakłada oddanie samochodu leasingodawcy po zakończeniu umowy i rozpoczęcie nowej na inny pojazd; taka opcja jest de facto podobna do wynajmu długoterminowego auta i jest dla przedsiębiorców, którzy regularnie zmieniają pojazdy;
  • zapewnia niski, często zerowy lub 1-procentowy czynsz inicjalny (opłatę wstępną) dla samochodów klasy standardowej, dzięki czemu angażujesz minimum środków własnych na początku; dla samochodów klasy premium ten czynsz inicjalny jest niestety wyższy;
  • oznacza niskie raty podczas trwania całej umowy leasingu;
  • powoduje, że wartość wykupu jest zbliżona do wartości rynkowej samochodu. Tym samym jeśli jednak zdecydujesz się na wykup pojazdu przy jego dalszej sprzedaży zapłacisz niewielki podatek dochodowy (jest on naliczany od różnicy między wartością wykupu a ceną sprzedaży samochodu, jeśli ta była większa).

Leasing samochodów z niskim wykupem jest wybierany przez osoby, które mają w planach zakup konkretnego pojazdu i jego użytkowanie przez okres dłuższy niż czas trwania leasingu. Po zakończeniu umowy będą oni mogli wykupić pojazd za symboliczną kwotę — często jest to 1% wartości samochodu. Co warto wiedzieć o takim leasingu?

  • zakłada wykup samochodu po zakończeniu umowy za z góry ustaloną, symboliczną kwotę, samochód taki dalej użytkuje się w przedsiębiorstwie, a przedsiębiorstwo może zacząć odpisywać wartość amortyzacji w koszty i tym samym obniżyć podstawę opodatkowania. Dopiero teraz jest właścicielem pojazdu. Można go też sprzedać, ale… Opodatkowanie podatkiem dochodowym liczy się tak samo jak w wyżej opisanym przypadku leasingu z wysokim wykupem. Biorąc pod uwagę niski wykup i zwykle dużo większą wartość rynkową, a tym samym sprzedaży samochodu czeka nas zapłacenie podatku dochodowego od różnicy tych kwot. Podatek nie obowiązuje nas dopiero po 6 latach od wykupienia auta z leasingu, co zmienił na niekorzyść Polski Ład od 2022 r.
  • zapewnia niski, często zerowy lub 1-procentowy czynsz inicjalny (opłatę wstępną), dzięki czemu angażujesz minimum środków własnych na początku;
  • wprawdzie raty są wyższe niż w przypadku wysokiego wykupu dla auta o tej samej wartości, ale po okresie leasingu auto staje się Twoje.
czarne bmw sedan na parkingu

Czy kwota wykupu ma wpływ na ponoszone koszty przy uszkodzeniu auta?

Jak już wspomniałam na początku, leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, tak samo jak w przypadku dzierżawy czy wynajmu. Różnica jest jednak taka, że korzystający odpowiada finansowo tak, jakby to był jego samochód. O ile podczas wynajmowania auta ustalana jest kaucja zwrotna lub formułowana jest konkretna treść umowy, o tyle w przypadku leasingu korzystający ponosi pełną odpowiedzialność finansową, czyli nie może przestać płacić rat, a wszelkie naprawy wykonywane są na jego koszt w wyznaczonym na umowie warsztacie.

Bez względu na ustaloną wartość wykupu samochodu, korzystający ponosi takie same koszty w momencie uszkodzenia auta. Jeśli nastąpiła awaria, należy zapłacić za jej naprawienie. Z kolei, jeżeli pojazd został skradziony lub wystąpiła szkoda całkowita, leasingobiorca zobowiązany jest spłacić zarówno wszystkie raty, jak i wartość wykupu, pomniejszoną o otrzymane świadczenia z ubezpieczenia oraz korzyści uzyskane przez finansującego wskutek szybszej zapłaty.

Niestety, to nie jedyne zmartwienia leasingobiorcy. W kolejnych wpisach postaram się wyjaśnić Ci krok po kroku, co zrobić w przypadku uszkodzenia auta, a także wspomnę Ci o przydatnych ubezpieczeniach dla leasingobiorców. Dowiesz się także, w jakiej sytuacji nie musisz płacić za naprawę, a co więcej — możesz odstąpić od umowy. Jeśli masz wątpliwości, który wariant leasingu wybrać, by spełniał on Twoje potrzeby — napisz lub zadzwoń do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.