Dlaczego rosną ceny samochodów, maszyn i urządzeń?

Wzrost cen samochodów, maszyn i urządzeń

W 2020 r. według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR średnie ceny nowych samochodów osobowych wzrosły o 10%, a według sieci komisów AAA Auto ceny samochodów używanych wzrosły o 15%.
Wśród najczęściej wymienianych powodów wzrostu cen nowych samochodów znajdują się:

  • konieczność dostosowania się producentów do nowych, wysokich norm emisji CO2
  • rosnące wymogi bezpieczeństwa oraz
  • opisywanie rynku samochodowego poprzez średnią ważoną cenę sprzedaży nowego samochodu osobowego, która rośnie i przekroczyła w lutym 2021r. 130 tys. zł. Akurat na ten wzrost wpływ mają zakupy dokonywane przez firmy, które kierują swoje zainteresowanie ku klasie samochodów premium. Wprawdzie w 2020r. sprzedaż samochodów mierzona ilością rejestracji samochodów ogólnie spadła o niemal 23%, ale w klasie samochodów popularnych spadła bardziej, a w klasie premium tylko od 4,6%. Widać stąd, że zmienia się struktura rynku sprzedaży samochodów. Ale patrzenie przez pryzmat średnioważonej ceny na rynek samochodowy nie tłumaczy rzeczywistych przyczyn wzrostu cen.
    Zagłębiając się bardziej w temacie ceny samochodów oraz maszyn i urządzeń rosną, ponieważ:
  • pandemia wystraszyła dużych producentów, którzy spodziewali się spadku popytu i obniżyli produkcję. Według wyliczeń Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA pandemia zmniejszyła łączną produkcję aut na terenie UE o 4,24 mln sztuk. To przeszło jedna piąta produkcji z roku 2019!
  • producenci samochodów obniżając swoje zamówienia na komponenty zmusili producentów tychże do przekierowania swojej produkcji do innych gałęzi przemysłu, np. produkcja półprzewodników przekierowała się do branży komputerowej i RTV, która zanotowała znaczny wzrost popytu spowodowany wzrostem popularności pracy zdalnej. Ponowna zmiana struktury zamówień nie jest taka łatwa, tym bardziej, że przewidywania gospodarcze na 2021r. to nadal wróżenie z fusów.

Bardzo istotnym elementem wpływającym na wzrost cen samochodów, maszyn i urządzeń jest wzrost cen stali w ostatnim czasie (3-krotny od dołka w sierpniu 2020r.). Wynika on z wygaszenia części hut znowu z powodu pandemii. Przewidywano kryzys, a jednak w przemyśle zanotowano duże zapotrzebowanie na stal, które winduje ceny, w tym zanotowano efekt zakupów na zapas. Stali obecnie jest za mało, stąd jej cena będzie nadal rosnąć.

Poniższy wykres obrazuje wzrost cen stali za tonę w USD.

cena stali

Źródło: https://www.cnbc.com/quotes/@HRC.1

Dodatkowo znacząco wzrósł koszt transportu z Azji, co powoduje, że import stali z Azji przestał być opłacalny, a import gotowych maszyn i urządzeń stał się dużo droższy. Koszt transportu 1 kontenera wzrósł wielokrotnie!!! Wynika to z zatorów w portach (brak kierowców ciężarówek, pracowników magazynowych do rozładunków, co skutkuje brakiem wolnych kontenerów). Zaburzony został cały łańcuch dostaw i sytuacja ta nie zmieni się w przeciągu najbliższych miesięcy. Jeden z dostawców maszyn i urządzeń informuje, że cena jego urządzeń wzrosła w ciągu roku o 30%.

Poniższy wykres przedstawia wzrost cen frachtu z Azji do Europy w USD za 20-stopowy kontener.

fracht

Źródło: https://en.sse.net.cn/indices/scfinew.jsp

Jeszcze jednym istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest osłabienie się złotego
względem EUR od początku pandemii. Znaczy to, że cały import ze strefy EUR jest droższy, co
pokazuje poniższy wykres.

EUR

Źródło: https://biznes.interia.pl/waluty/notowania-online/profil-pary-walutowej-usdpln,wId,2429


Wyżej wymienione czynniki: ograniczenie produkcji zarówno surowców, komponentów, jak i produktów finalnych, osłabienie się złotego oraz kulejący łańcuch dostaw mają olbrzymi wpływ na wzrost cen nie tylko samochodów, ale również maszyn i urządzeń, czyli wszystkiego tego czego przedsiębiorcy potrzebują do swojej działalności. Obecnie sukcesem nie jest kupić maszynę w najlepszej cenie, tylko dostać ją w ogóle w rozsądnym przedziale czasowym.

Warto mieć to na uwadze przy rozważaniu czy kupić teraz czy poczekać. Ze swojej strony mogę rekomendować, że o ile Twoi klienci kupują od Ciebie i Ci płacą, a samochód, maszyna czy urządzenie będą generowały Ci dochód – nie czekaj, kupuj. Taniej nie będzie. Możesz wesprzeć się leasingiem, który jest najłatwiej dostępnym źródłem finansowania i przy minimum formalności możesz poszerzyć swoją flotę samochodów lub park maszynowy.

O tym drugim warto również pomyśleć w kontekście o co obecnie pytają klienci. Może to oni wskażą drogę, w którym kierunku warto rozwijać biznes i na co w tej chwili jest zapotrzebowanie? Pandemia zmusiła nas do bacznego przyjrzenia się i rewizji swojego dotychczasowego biznesu. Tam gdzie zamykają się jedne możliwości, otwierają się nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.